Edirne’deki Ayasofya da Camiye Dönüştürülüyor

Türkiye’de bir Ayasofya daha camiye dönüştürülüyor. İznik ve Trabzon’da müzeden camiye çevrilen Ayasofya’ların ardından şimdi de Edirne’nin Enez ilçesindeki camiye çevriliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, müze olması ihtimali konuşulan Enez’deki Ayasofya’nın cami olacağını açıkladı.

Bölgenin simgelerinden olarak kabul edilen Ayasofyanın, 2007 yılından beri restorasyonu yapılıyor. Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı yaptığı açıklamada “Yapının işlev, fonksiyon ve mimari olarak İstanbul’daki Ayasofya’ya benzer özellikler taşıyacak” dedi.

Ainos Antik Kenti içinde yer alan, kesin kayıtlar bulunmasa da 12. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Ayasofya için son karar Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden çıktı. Hıristiyan inancında yedinci konsilin toplandığı yer olduğu için önem taşıyan İznik’teki Ayasofya’yı 2011 yılında, Trabzon’daki Ayasofya’yı ise 2012’de müze statüsünden camiye çeviren Vakıflar Genel Müdürlüğü, Enez’deki yıkık halde bulunan Ayasofya’yı da cami olarak restore etme kararı verdiğini duyurdu.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, çalışmalara kurulun onayladığı proje doğrultusunda en kısa zamanda başlanacağını söyledi.

Edirne’deki Ayasofya’nın Önemi

Bizans dini yapıları arasında önemli bir yeri olan, 12. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Ayasofya, Enez Kalesi’nin Güneydoğu ucundaki en yüksek noktada yer alıyor. Yunan Haçı planlı yapı, döneminin büyük kiliseleri arasında bulunuyor. Ayasofya, bölgenin 1456’da Osmanlı egemenliğine geçmesinin ardından camiye çevrilmişti. Bu süreçte kubbesi çöken, üstü kiremit çatı ile kapatılan Ayasofya, 1965 yılındaki depremin ardından terk edilmişti.

Adnan Ertem eserin cami olarak açılmasına neden olaraksa geçmişteki kayıtları işaret etti, “Burası cami olarak vakfedilmiş bir ibadethanedir. Vakfiyesine uygun şekilde hizmete açılacak bir vakıf eserdir. Dolayısıyla fonksiyonu korunacak” dedi.

radikal

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login