Edirne Sarayı Kazıları Yeniden Başlıyor

Yapımına 1450 yılında 2. Murat zamanında başlanan ve 1475 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan Edirne Sarayı’nın kazıları yeniden başlıyor.

Edirne Sarayı Kazıları Yeniden Başlıyor

Edirne Sarayı Kazı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özer, Trakya Üniversitesinde düzenlenen 38. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Osmanlı tarihi boyunca önemini koruyan Edirne Sarayı’na bağlı birçok tarihi yapının aslına uygun şekilde yeniden yapıldığını belirtti.

Edirne Sarayı Kazıları Yeniden Başlıyor

Osmanlı dönemi kanalizasyon sistemi, saray mutfağına ait araç-gereçlerin yanı sıra Hürrem Sultan’ın kullandığı parfüm şişelerinin de bulunduğu Edirne Sarayı’ndaki kazı çalışmalarına kısa süre içerisinde yeniden başlanıyor.

Edirne Sarayı Kazıları Yeniden Başlıyor

Kanuni Sultan Süleyman, 1. Ahmet, Avcı Mehmet, 2. Ahmet, 3. Ahmet zamanında saray sürekli tamir gördü ve yeni yapılar eklendi. 3. Ahmet’in 1718 yılında İstanbul’a gitmesinden sonra, 1768 yılında 3. Mustafa’ya kadar hiçbir padişah Edirne’ye gelmedi. Aradaki bu yarım asırlık süreç, saraydaki tahribatın başlangıcı oldu. 1752’deki büyük deprem ve 1776 yılındaki yangınla tahribat süreci devam etti. 1827’de 2. Mahmut zamanında sarayın bir kısmı tamir edildi. 1829 yılında Edirne’yi işgal eden Ruslar, sarayı bir ordugah olarak kullandılar ve büyük zarar verdiler. 1868’de Vali Hurşit Paşa’yla başlayıp, Hacı İzzet Paşa’nın 1873’teki valiliğine kadar süren tamirat döneminde bir çok yapı kurtarıldı.

Edirne Sarayı Kazıları Yeniden Başlıyor

1876-77 Rus Savaşı’nda düşmanın şehre yaklaşması nedeniyle Vali Cemil Paşa ile Edirne kumandanı Ahmet Eyüp Paşa’nın anlaşamamaları üzerine Bab’üs Sa’âde civarında yığılan cephanenin patlatılması ile üç gün süren patlamalar sonucu sarayın birçok yapısı yıkıldı. Bu olaydan sonra yağma başladı ve saraya ait kalıntılar başka yapılarda kullanıldı.


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login