Aydın’da Osmanlı’nın Dandalaz Köprüsü Restorasyon Sırasında Yıkıldı

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan 589 yıllık Dandalaz Köprüsü restorasyon sırasında yıkıldı.

Aydın’da Osmanlı’nın Dandalaz Köprüsü Restorasyon Sırasında Yıkıldı

Yaklaşık 6 asır önce demir ve harç kullanılmadan inşa edilen köprünün günümüz teknolojisi ve imkanlarıyla restorasyonu sırasında yıkılması ise akıllarda soru işareti bıraktı. Restorasyonu yüklenici firmanın yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Çabuk, köprünün ayağını tutan zemindeki su bitkilerini ve heyelanı suçladı.

1426 yılında padişah 2. Murat tarafından Tavas yolu üzerinde dönemin kervan ve ticaret yolunu Dandalaz Çayı üzerinde birbirine bağlamak için kurulan köprünün bazı kemer taşları zamanla düştü. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile yapılan yazışmalar sonrasında İzmir Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün restorasyon için üniversiteden bir profesöre hazırlattığı proje ihaleye açıldı.

Anıt eser olarak tescilli ve koruma altında olan köprünün restorasyon ihalesini o dönemde Ak Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ve 7 Haziran’daki genel seçimler öncesinde milletvekili adaylığı için görevinden ayrılan Abdurrahman Çabuk’un yönetim kurulu başkanı olduğu Çabuk İnşaat Mimarlık ve Mühendislik Şirketi aldı. Yüklenici firma 2014 yılının Eylül ayı başlarında Antiochia Afrodisias ile devamındaki diğer antik beldeler arasında önemli bir geçit olan köprüde restorasyon çalışmalarına başladı. 120 ton çelik kullanılarak askıya alınan köprü, geçen 30 Ocak’taki restorasyon çalışmaları sırasında yıkıldı.

dandalaz2

Restorasyon sırasında 20’ye yakın işçinin çalıştığı köprünün mesai saatinin bitiminden kısa bir süre sonra yıkılması olası bir faciayı önledi. Yıkılan tarihi köprüde Karayolları, Aydın Müze Müdürlüğü ve İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu inceleme yapıp, ’heyelandan yıkıldığına dair’ rapor tuttu.

Restorasyon Firması: “Bizim suçumuz yok”

Restorasyonu yüklenici firmanın yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Çabuk, “Köprü zaten yıkılmış gibiydi. Bir ayağı yoktu. Her an göçebilecek vaziyetteydi. Köprünün Karacasu tarafından heyelan nedeniyle 30 metre boyunda, 15 metre yüksekliğinde ve 5 metre genişliğinde bir parça koptu ve iskelenin ayağını ezdi. Heyelanla birlikte köprünün ayağının oturduğu zemindeki çatlak da ortaya çıktı. Köprünün ayağının oturduğu zemin üzerindeki su bitkilerinin kalkmasıyla ortaya çıktı. Daha önce can güvenliği nedeniyle buna bakılamıyordu. Öncesinde bu durumdan haberdar değildik. Bu durum, dere zeminin yapısını zamanla aşındırmış, kopmuş ve dolayısıyla köprünün de ayağını götürmüştü. Vaktiyle biz, köprüyü yeni baştan askıya aldık, altına iskele kurduk. Köprünün hasar gören yerini restore etmek isterken dışındaki zeminde heyelan oldu. Zeminin heyelan yapma riski devam ediyor. Yeni baştan daha geniş kapsamlı bir projeyi gerektiriyor. Bu nedenle çalışılamıyor, dolayısıyla iş tasfiye edildi. Biz 30 Ocak 2015 tarihi itibariyle devreden çıktık.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login