Restorasyon Sırasında Yıkılan Dandalaz Köprüsü Sıfırdan Yapılacak!

Aydın’ın Karacasu ilçesinde, restorasyon çalışmasında yıkılan 589 yıllık Dandalaz köprüsünün sağlam kısımları da yıkılarak yeniden inşa edilecek.

Restorasyon Sırasında Yıkılan Dandalaz Köprüsü Sıfırdan Yapılacak!

Mevcut yapıyı komple yıkacaklarını söyleyen Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, köprüyü baştan yapılıyormuş gibi yapacaklarını söyledi.

1426 yılında padişah 2. Murat tarafından Tavas yolu üzerinde dönemin kervan ve ticaret yolunu Dandalaz Çayı üzerinde birbirine bağlamak için yapılan köprü, Eylül ayı başlarında restorasyon çalışmaları sırasında yıkılmıştı. Restorasyonu yüklenici firmanın yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Çabuk, köprünün ayağını tutan zemindeki su bitkilerini ve heyelanı suçlamıştı.

Restorasyon Sırasında Yıkılan Dandalaz Köprüsü Sıfırdan Yapılacak!

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, restorasyon için bir üniversiteden profesöre hazırlattığı projeyle ihaleye çıktı. Proje onaylandıktan sonra ihaleyi alan firma, 2014 Eylül ayında çalışmalara başladı. Alttan yapılması planlanan iskele, köprünün çökme tehlikesi olduğu için dışarıda kuruldu. İskele, ray sistemiyle köprüye yanaştırıldı. Restorasyon çalışmaları sırasında tarihi köprü, ana kemerden koparak büyük zarar gördü, iskeleyle birlikte yıkıldı. Yıkılan köprüde Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ekipleri inceleme yaptı. Tarihi köprünün, heyelan sebebiyle yıkıldığı tespit edildi!

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login