5. Murat Av Köşkü Hamamı’nın Restorasyonuna Tepki

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, Göztepe yerleşkesinde bulunan Beşinci Murat Av Köşkü tarihi hamamının restorasyonuna tepkiler büyüyor.

5. Murat Av Köşkü Hamamı’nın restorasyondan önceki ve sonraki hali. F: Twitter / CirkinIstanbul

Marmara Üniversitesi Göztepe yerleşkesinde bulunan ve 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz’in yeğeni V. Murat’ın (1840-1905) ikâmetine tahsis edilmiş olan Av Çiftliğindeki hamama yapılan restorasyon, sosyal medyada büyük tepki gördü.

Bu alanda yer aldığı bilinen köşk ve hamamdan oluşan yapı grubundan sadece hamam günümüze ulaşmıştı. V. Murat Av Köşkü Hamamı olarak anılan yapı, birkaç yıl öncesine kadar harap haldeydi. Av Köşkünün ise 1950’li yıllarda yıkıldığı biliniyor.Marmara Üniversitesi, tarihî hamamın restorasyonu için İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi ile işbirliği yaparak projelendirme çalışmaları başlatıldı. Hazırlanan projenin ilgili Koruma Kurulu onayından geçmesinden sonra restorasyon çalışması başlatıldı ve yapının Sanat Merkezi olarak hizmet vereceği açıklandı. (Tarihi Büyük Valide Han’ın Çatısında Çökme Yaşandı)

Restorasyon çalışmaları 25 Ekim 2016 tarihinde tamamlandı fakat geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yapının eski ve yeni halinin paylaşılması ile restorasyon çalışması gündeme oturdu. Kısa sürede sosyal medyada büyük tepki gören restorasyon için, “yıkılıp yeniden yapılmış” benzetmeleri yapıldı.

Tarihi hamamın restorasyon sonrası fotoğrafı.

Tarsus Mescidi restorasyonu da tepki gördü

Yakın bir zaman önce de, İstanbul’un Fatih ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Twitter hesabında paylaştığı Tarsus Mescidi restorasyonu, sosyal medyada büyük tepkilere neden olmuştu. (Fatih’teki Tarihi Mescidin Restorasyonuna Tepkiler Büyüyor)

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Twitter hesabından “Tarsus Mescidi restorasyonunu tamamladık” yazarak, mescidin restorasyon öncesi ve sonrası fotoğrafını paylaşmıştı. Ancak yapılan restorasyondan pek kimse memnun kalmamış ve tepki göstermişti. Belediye Başkanı Demir’in paylaşımı altına yazılan her tepkiye ise Fatih Belediyesi resmi hesabından tek tek restorasyon hakkında açıklama içeren bir görsel ile cevap atılmıştı.

F: Twitter / CirkinIstanbul

Rektörlükten açıklama geldi

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, Göztepe yerleşkesinde bulunan Beşinci Murat Av Köşkü tarihi hamamının restorasyon çalışmaları ile ilgili sosyal medyada çıkan haberlere yönelik duyuru yaptı. (İstanbul’un Fatih Semtindeki Osmanlı Yapıları Harabeye Döndü)

Her şeyin usulüne uygun yapıldığını belirten Rektörlüğün yaptığı açıklamada, İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış projeye bağlı kalındığı ve tüm çalışmaların bu doğrultuda tamamlandığı belirtildi.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu eserin restorasyon çalışmaları 20 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılarak 27 Ocak 2014 tarihinde Yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. İlerleyen süreçte İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, iş artışına ihtiyaç duyulduğunu belirterek kalan kısmın Üniversitemiz bütçesinden karşılanmasını istemiştir. Üniversitemiz tarafından İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na yazılan 19 Ekim 2015 tarihli yazı ile söz konusu işin tamamlanabilmesi için ikmal ihalesine çıkılacağı belirtilmiş ve ihale dosyası (yaklaşık maliyet, metraj, projeler, şartname ve diğer belgeler) istenmiştir. İlgili yazı ile İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından bahse konu işe ait İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınmış olan statik rapor Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımıza teslim edilmiştir. Üniversitemizce 3 Mayıs 2016 tarihinde ikmal ihalesi yapılarak 27 Mayıs 2016 tarihinde yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. Restorasyon çalışmaları 25 Ekim 2016 tarihinde tamamlanarak İdaremizce teslim alınmıştır.

Büyük oranda yıkık ve kullanılamaz durumda bulunan Beşinci Murat Av Köşkü tarihî hamamının restorasyonunda İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış projeye bağlı kalınmış ve tüm çalışmalar bu doğrultuda tamamlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz edilir.”

F: Twitter / CirkinIstanbul

Beşinci Murat Av Köşkü

Günümüzde Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi’nde bulunan alan, 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz’in yeğeni V. Murat’ın (1840-1905) ikâmetine tahsis edildi ve “Av Çiftliği” olarak kullanıldı. Bu alanda yer aldığı bilinen köşk ve hamamdan oluşan yapı grubundan günümüze sadece hamam ulaştı. “V. Murat Av Köşkü Hamamı” olarak anılan kâgir hamam, yerleşkenin yemekhane binası önündeki harap durumdaydı. Av Köşkünün ise üniversitenin yanındaki “Atatürk Fen Lisesi” sınırlarında bulunduğu ve 1950’li yıllarda yıkıldığı biliniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login