Yunanistan’da Osmanlı Taş Köprüsü Yıkıldı

Yunanistan’da günlerdir süren etkili yağış, birçok hasara yol açtı. 1866’da inşa edilen ve Balkanların tek kemerli en büyük taş köprüsü olarak bilinen Osmanlı köprüsü de daha fazla yağışa ve yükselen sulara dayanamayıp yıkıldı.

Ülkede şiddetli yağışların verdiği hasardan dolayı hemen bir toplantı düzenleyen Başbakan Çipras, “Önceliğimiz can kaybı yaşanmaması” dedi. Batı Yunanistan’daki İpiros bölgesinin Arta şehri yakınlarındaki Pramanta köyünde yer alan Plaka Köprüsü için ise “Üzüntülüyüm, köprünün yeniden yapılması için bir çalışma başlatacağız” dedi.

Yapılan açıklamada, bölgede onlarca Osmanlı yapısı bulunduğu, bu eserlerin incelemeye alınacağı belirtildi.

Yunan basın-yayın organları, bölgenin ‘sembolü’ olarak kabul edilen ve binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği köprünün yıkılmasının İpiros bölgesi halkını üzdüğünü bildirdi. 2007 yılında yağan şiddetli yağmur sebebiyle yıkılma tehlikesi atlatan köprünün restorasyonu gündeme gelmiş, ancak bölge yetkilileri, adım atmadıkları gerekçesiyle yerel basın ve vatandaşlar tarafından eleştirilmişti.

866 yılında 3 ayda inşa edilen tek kemerli tarihi taş köprü, 61 metre uzunluğunda, 19 metre 20 santimetre yüksekliğinde. Kemer açıklığı ise 39,5 metre. Balkanların en büyük tek kemerli taş köprüsü olarak kabul ediliyor.

www.cihan.com.tr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply