İngiltere’de En Eski Satranç Taşı Atölyesi Bulundu

İngiltere’de Northampton’da ilk defa erken Ortaçağ satranç taşları üreten bir atölye bulundu. Daha önce malikanelerde yapılan kazılarda benzer satranç taşları bulunmuştu, ama üretimlerine dair kanıtlara ilk defa rastlandı.
satranç1

Atölye, şehir merkezindeki kentsel dönüşüm çalışmaları öncesinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıktı. Satranç taşı parçaları, ahşap çerçeveli bir evin temelleri yanındaki boynuz artıkları dolu bir çöp çukurunda bulundu.

İngiltere’de 12. yüzyılda satranç oyunu, eğitime ve mal varlığına sahip kesimler arasında popüler olmaya başlamıştı. Arkeolog Jim Brown, boynuzdan yapılmış satranç taşlarının, eğlence ürünlerine bir talep olduğunu kanıtladığını söylüyor.

satranç2

Kazıyı Londra Arkeolojisi Müzesi arkeologları yürütüyor. Görevliler buluntuların, Northampton’ın Sakson ve Ortaçağ geçmişi hakkında bilinenleri geliştirdiğini söyledi. Daha önce malikane ve manastırlarda tek tük satranç parçaları bulunurken, burada İngiltere’nin Ortaçağ’ına tarihlenen bir atölye bulunması arkeologlar için çok ilginç olmuş.

Arkeolog Chapman, Northampton’da uzun süredir ilk defa bu kadar büyük bir alanda arkeolojik kazı yapılabildiğini söyledi. Kazıda bulunan diğer ilginç buluntular nadir bulunan Ortaçağ kumaşları ve serpantin (yılan taşı) mermeri olmuş. Ayrıca bulunan 13. yüzyıla ait bir malt yapma fırını da oldukça ilgi çekmiş. Bu fırın restore edildikten sonra yakındaki bir biracıda sergilenecek.
satranç4

Müze arkeologları 2013 yılında da, şehrin tren istasyonunun yenileme çalışmaları öncesinde başlatılan arkeolojik kazılarda, Northampton’ın Norman Kalesi’ni araştırma imkanı bulmuş. Kale, 12. Ve 13. yüzyıllarda kraliyet kalelerindenmiş. Chapman “Kral sürekli hareket halindeydi ve meclisini burada topluyordu” diyor.

Arkeolog Chapman’a göre bu modern kalkınma projeleri herkesin düşündüğü kadar korkunç bir şey değil. Chapman, şehirlerdeki modern inşaatların, üstünde yaşadığımız topraklarda daha önce nasıl hikayeler geçtiğini öğrenme şansı verdiğini ve bilgilerimizi geliştirdiğini söylüyor.

satranç5

http://www.bbc.com/

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply