ABD’de İnsan Boyutunda Akrep Fosili Bulundu

ABD’de bilim insanları, denizlerde yaşadığı düşünülen ve 170 santimetre uzunluğunda 460 milyon yıllık akrep benzeri fosili gün yüzüne çıkardı.

ABD’de İnsan Boyutunda Akrep Fosili Bulundu

BMC Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ABD’nin Iowa eyaletinde, meteor krateri içindeki Upper Iowa Nehri yatağının 18 metre altında 150 parçadan oluşan kalıntılar bulundu. Fosilleri inceleyen Yale Üniversitesi’nden bilim insanları, fosillerin o dönem okyanus altında yaşamış bilinmeyen bir canlı türüne ait olduğunu belirtti.

Milyonlarca yıl önce okyanuslara hükmettiği belirtilen dev avcı böcek, kafasını destekleyen düzinelerce kıskacı ve sivri uçlu kuyruğu ile bir akrebe benziyor. ‘Pentecopterus decorahensis’ adı verilen canlı, bilinen en eski deniz avcısından 10 milyon yıl daha yaşlı.

Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Yale Üniversitesi uzmanlarından James Lamsdell, “Bu, ilk büyük gerçek avcı. Çok açık bir şekilde saldırgan. Aslında bilimsel olarak bir böcek değil. Temel olarak deniz akrepleri ailesi olan ‘eurypterid’in üyesi” dedi. Lamsdell, karada yaşayan akreplerin aksine, keşfedilen canlının kuyruğunda iğne olmadığını, kuyruğu denge ve yüzme için kullandığını söyledi.

2007 yılında yayınlanan başka bir araştırmaya göre de, Almanya’nın Prüm kenti yakınlarında 390 milyon yıllık olduğu sanılan bir kayalıkta fosiller bulunmuş, 460 ila 225 milyon yıl önce yaşadığı sanılan bir deniz akrebinin boyunun 2.5 metre olabileceği belirtilmişti.

hurriyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login