Yunanistan’da Fosilleşmiş Dev Kaplumbağalar Bulundu

Selanik Aristotle Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Yunanistan’ın Pieria şehrinde büyük bir keşfe imza attı. Bilim insanları, Makrigialo isimli plajda, yaklaşık 2.5 – 3 milyon yıllık oldukları tahmin edilen 3 adet fosilleşmiş kaplumbağa kalıntıları ortaya çıkardılar.

Yunanistan’da Fosilleşmiş Dev Kaplumbağa Fosilleri Bulundu

Bu üç kaplumbağanın içinden, 800 kg ağırlığındaki bir tanesi kumdan çıkarıldı.

Selanik Üniversitesi jeoloji profesörü Evangelia Tsoukala, “Çok önemli bir keşif yapıldı. Buluntular, elbette oldukça aşınmış durumdalar; bu fosillerin zahmetli ve yorucu bir bakım sürecinden geçmeleri şart.” dedi.

Bu dev kaplumbağaların, canlıyken 1 metre uzunluğunda oldukları ve ovalar, göller, nehirler ve bitkilerle dolu; muhtemelen bugünkünden daha ılık ve oldukça nemli bir ortamda yaşadıkları tahmin ediliyor.

Profesör, Selanik ve Halkidiki kıyılarının, geçen yüzyılda olduğu gibi, bu dev kaplumbağalarla dolu olduğunu belirtiyor.

Yunanistan’da Fosilleşmiş Dev Kaplumbağa Fosilleri Bulundu

Selanik Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının şu anki amaçları, 800 kg ağırlığındaki kaplumbağayı koruma altında tutmak ve gerekli finansal destek bulunduktan sonra, diğer iki kaplumbağanın da çıkarılması ve taşınmasını gerçekleştirmek.

Tsoukala, çocukların ve yetişkinlerin bu “Dev Kaplumbağa” keşiflerini inceleyebilecekleri bir müze açmayı arzuladıklarını da sözlerini ekliyor.

greekreporter

Yorumlar
Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login