ABD’de 12 Milyon Yıllık Balina Kafatası Fosili Bulundu

Maryland’deki Chesapeake Körfezi’ndeki bir plajda, yaklaşık 12 milyon yıllık olduğu tahmin edilen bir balina kafatası fosili bulundu.

Calvert Deniz Müzesi üyeleri, Maryland’deki Calvert Kayalıklarında bulunan 12 milyon yıllık bir balina kafatası fosilini çıkarıyor.

Calvert Deniz Müzesi yaptığı açıklamada, keşfin Ekim ayında fosil ve köpekbalığı dişleri arayan Pennsylvania’lı Cody Goddard tarafından yapıldığını söylüyor.

Doğu ABD eyaletindeki müzede paleontoloji küratörü Stephen Godfrey, “Dünya Paleontoloji Kupası’nı kazanmış gibi hissettik!” diyor.

(İlgili: Mısır’da 43 Milyon Yıllık Dört Ayaklı Balina Türü Keşfedildi)

“Bunun hangi Miyosen balina türü olduğunu henüz bilmiyoruz. Bunu ancak incelendikten sonra bileceğiz.”

Müze, sertleştirilmiş bir tortu bloğuyla kaplı ve yaklaşık 295 kilo ağırlığındaki kafatasının çıkarılmasının ve hareket ettirilmesinin yaklaşık iki ay sürdüğünü belirtiyor.

Calvert Deniz Müzesi üyeleri, güney Maryland’de bulunan 12 milyon yıllık balina kafatası fosilini inceliyor.

Müzeye göre bulunan örnek, Calvert Cliffs bölgesinde şimdiye kadar bulunan en eksiksiz balina kafatası fosili olma özelliği taşıyor ve bulan kişiye ithafen “Cody” olarak adlandırıldı.

Godfrey, kafatasının müzenin Fosil Hazırlama Laboratuvarına taşındığını ve büyük kısmını kaplayan tortuyu çıkarmak için özel aletler kullanılacağını ve bu sürecin aylarca süreceğini söylüyor.


AFP. 19 Ocak 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login