Peru Çölünde Bulunan Balina, Bilinen En Ağır Hayvan Olabilir

Peru’da bir çölde bulunan devasa bir balinanın kalıntıları, bunun günümüzdeki mavi balinadan bile ağır olabileceğini gösteriyor.

Alberto Gennari’nin bu 2023 çiziminde, Perucetus colossus kıyı habitatında yaşıyor ve tahmini vücut uzunluğu ~20 metre. C: Alberto Gennari/Nature

Şimdiye kadar yaşamış en ağır hayvan için yeni bir aday bulunmuş olabilir. Günümüzdeki mavi balina, bu unvanı uzun süredir elinde bulunduruyor olsa da, bilim insanları eski bir devin rekoru değiştirebilecek fosillerini Peru’daki çölde ortaya çıkardılar.

Araştırmacılar, Nature dergisinde yayımladıkları makalede, Perucetus colossus veya “Peru’dan gelen devasa balina” adlı türü tanımladılar. Hayvanın her bir omurunun ağırlığı 100 kilogramın üzerindeydi ve kaburgalarının uzunluğu yaklaşık 1,4 metreydi.

(İlgili: Uçan En Büyük Hayvan, Dev Bir Balıkçıl Gibi Hareket Ediyordu)

Kuzeydoğu Ohio Tıp Üniversitesi’nden paleontolog Hans Thewissen, “Bildiğimiz her şeyden çok farklı olan böyle dev bir hayvanı görmek heyecan verici.” diyor.

Bu fotoğrafta, Perucetus colossus’un alçı kılıfı içinde toplanan tek bir omuru, Ica çölündeki menşe bölgesinden taşınıyor. C: Giovanni Bianucci/Department of Earth Sciences, University of Pisa

Kemikler, on yıldan fazla bir süre önce Lima’daki San Marcos Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Mario Urbina tarafından keşfedildi.

Uluslararası bir ekip, Peru’da bir zamanlar sular altında kalan ve zengin deniz fosilleriyle tanınan bir bölge olan Ica çölündeki dik, kayalık bir yamacın kenarından onları çıkarmak için yıllarını harcadı. Kurtarılan kemikler şunlardı: Balinanın omurgasından 13 omur, dört kaburga ve bir kalça kemiği.

Pisa Üniversitesi’nde bir paleontolog olan çalışma yazarı Alberto Collareta, “39 milyon yıllık bu devasa fosiller şimdiye kadar gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor.” diyor.

Kazılardan sonra araştırmacılar, kemiklerin yüzeyini incelemek için üç boyutlu tarayıcılar kullandılar ve delerek içlerine baktılar.

Perucetus colossus’un iskeletinin parçalanmış omurları kazılırken. C: Giovanni Bianucci/Department of Earth Sciences, University of Pisa

Stuttgart’taki Devlet Doğa Tarihi Müzesi’nde bir paleontolog olan çalışma yazarı Eli Amson, karşılaştırma için modern deniz memelilerini kullanarak balinanın büyüklüğünü ve ağırlığını tahmin etmek için devasa ama eksik iskeleti kullandıklarını söylüyor.

Karşılaştırmaların sonucunda, bu eski dev hayvanın 85 ila 340 metrik ton arasında bir ağırlığa sahip olduğunu hesapladılar. Bulunan en büyük mavi balinalar da bu aralıktaydı – yaklaşık 180 metrik ton.

Hayvanın gövdesi yaklaşık 20 metre uzunluğa kadar uzanıyordu. Mavi balinalar daha uzun olabiliyor; bazılarının boyu 30 metreyi aşabiliyor.

Paleontolog Mario Urbina, Lima’da yaptığı bir sunum sırasında Perucetus colossus adlı yeni bulunan bir türün omurlarının yanında fotoğraf için poz veriyor. C: AP Photo/Martin Mejia

Collareta, bunun, yeni keşfedilen balinanın muhtemelen şimdiye kadarki en ağır hayvan olduğu anlamına geldiğini, ancak büyük olasılıkla şimdiye kadarki en uzun hayvan olmadığını söyledi.

Ancak bu hayvan mavi balinaya göre muhtemelen daha ağırdı, çünkü kemikleri mavi balinanınkinden çok daha yoğun ve ağırdı.

Bu aşırı yoğun kemikler, balinanın zamanını sığ kıyı sularında geçirmiş olabileceğini gösteriyor. Denizayısı gibi diğer kıyı sakinleri de deniz tabanına yakın durmalarına yardımcı olan ağır kemiklere sahip.

Ziyaretçiler ve gazeteciler, Perucetus colossus adlı yeni bulunan bir türü tanıtan bir sunuma katıldı. C: AP Photo/Martin Mejia

Araştırmacılar, kafatası olmadan, balinanın böylesine büyük bir vücudu sürdürmek için ne yediğini bilmenin zor olduğunu söylüyor.

Çalışmaya göre, P. colossus deniz tabanında yiyecek arıyor veya tonlarca kril ve diğer küçük deniz canlılarını yiyordu.

Ancak Thewissen, “Bu hayvanın aslında asla hayal bile edemeyeceğimiz tamamen farklı bir şekilde beslendiği ortaya çıkarsa şaşırmam.” diye ekliyor.


The Associated Press. 2 Ağustos 2023.

Makale: Bianucci, G., Lambert, O., Urbina, M. et al. (2023). A heavyweight early whale pushes the boundaries of vertebrate morphology. Nature.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login