Milyonlarca Yıl Önce Dev Bir Balina Besin Zincirinin Tepesindeydi

Milyonlarca yıl önce dev bir balina türü okyanuslarda geziyordu. Şimdi bu balinanın mide içeriklerine yapılan analizler, onların besin zincirinin en üstünde olabileceğini ve hatta diğer balinaları da yemiş olduğunu ortaya koyuyor.

Basilosaurus isis adlı deniz canlısının kalıntıları. C: Mike P Shepherd / Alamy Stock Photo

Basilosaurus isis isimli bu balinalar, 18 metreye kadar büyüyebiliyordu. Bu uzunluk, orkaların yani katil balinaların yaklaşık üç katına denk geliyor. Söz konusu balinalar, 38-34 milyon yıl önce modern Kuzey Afrika’ya yakın Atlantik Okyanusunda yaşıyordu.

Dokuz yıl önce, kuzey Mısır’da bir B. isis iskeleti bulundu. Aynı bölgeden çeşitli balıklardan parçalanmış kemikler de çıkarıldı. Bilim insanları bu eski kalıntılar arasında, en az iki küçük balina, kemikli bir balık ve bir köpekbalığı tanımladı.

(Kabuksuz Kaplumbağa Fosili Bulundu)

Berlin’deki Doğa Tarihi Müzesi’nden Manja Voss ve meslektaşları, B. isis’e göre diğer kemiklerin yerlerini analiz etti. Analiz sonucunda araştırmacılar, bu kalıntıların hepsinin, B. isis’in midesinin olması gerektiği yerde; göğüs kafesinin içinde veya yakınında kümelenmiş olduğunu buldular. Ek olarak, küçük balinaların kafataslarında, B. isis’in dişlerinin şekline uyan derin ısırık izleri bulundu.

Mısır’ın Wadi Al Hitan’da (Balinalar Vadisi) bulunmuş bir B. isis balinasının fosilleşmiş iskeleti. C: Khaled Desouki/AFP/Getty Images

Bu durum, B. isis’in, diğer hayvanları yiyen avcı hayvanlara, yani küçük balinalara ve köpek balıklarına aktif olarak saldırma ve avlanma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.

Voss, B. isis’in yiyecek ağının tepesinde ve dolayısıyla ekosistemde en üst avcı olduğunu söylüyor.

Voss, “Bu, B. isis’te bulunan ilk mide içerikleri ve aynı zamanda bu türlerde diyet için ilk doğrudan kanıt olma özelliğini taşıyor. Çalışma, eski balinalar hakkındaki bilgimizi genişletiyor ve daha büyük paleo-ekolojik tabloyu tamamlıyor.”


New Scientist. 9 Ocak 2018.

Makale: Manja Voss, Mohammed Sameh M. Antar, Iyad S. Zalmout. 2019. Stomach contents of the archaeocete Basilosaurus isis: Apex predator in oceans of the late Eocene. PLOS ONE.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login