Osmanlı’nın 427 Yıllık Meyve-Sebze Hali Kurtarma Kazılarıyla Çıkarılacak

Edirne’de Osmanlı Dönemi’nde meyve-sebze hali olarak kullanılan Selimiye Camisi Meydanı’ndaki Yemiş Kapanı Hanı kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için kurtarma kazıları Pazartesi günü başlıyor. Tarihi Yemiş Kapanı Hanı’nın kazılması 2013 yılında da gündeme gelmişti. 2013’te Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Selimiye Meydan Projesi’ne Yemiş Kapanı Hanı kalıntıları bulunduğu için iki yıldır onay verilmediğini ve bu yüzden kazılara başlanacağını söylemişti.

2013 yılı fotoğrafı

Selimiye Meydan Projesi’nin hayata geçirilmesi için ön şart olan Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazılarının Pazartesi günü başlayacağını söyleyen Unesco Alan Yönetim Başkanı Yusuf Şamiloğlu, düzenlenen esnafı bilgilendirme toplantısında yapılacak olan kazının sürprizlere açık olduğunu söyledi. Kazılar 70 işçiyle yürütülecek ve yaz başına kadar bitirilecek.

Selimiye Camisi’nin siluetinin Osmanlı’nın çok iyi koruduğunu ancak son dönemde bu hassasiyetin bazı kamu kurumlarının binalarıyla görmezden gelindiğini vurgulayan Şamiloğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Zaten tescilli de bir yapı. Kazı bittikten sonra konservasyonunu, yürüyüş yollarını yapacağız. İnsanlar Selimiye’ye çıkarken o alanda yürüyecekler, arkeolojik alanı görecekler. Bu han Selimiye’den sonra yapılmış o yüzden de Selimiye’nin siluetini etkileyecek bir yapı olduğunu düşünmüyorum. Burası 1976 yılında tescilinin ardından üzeri zamanla betonla kapatılmış. Önce o beton hafriyatı aldık ve sondaj kazılarını yaptık. Pazartesi de kurtarma kazısına başlıyoruz”

Yemiş Kapanı Hanı

Bakımsızlık yüzünden harabeye dönüşen 427 yıllık Yemiş Kapanı Hanı, 1937’de yıkıldı. Tarihi kaynaklarda buranın 1588 yılında yapıldığı yazıyor. Halkın bu alanda meyve ve sebze ihtiyacını karşıladığı biliniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login