IŞİD’in Parçaladığı Tarihi Eserler Yeniden Yapılabilecek

IŞİD’in Musul Müzesi’nde parçaladığı tarihi eserler üç boyutlu yazıcı ile tekrar yapılıp yerine konabilecek.

Terör örgütü IŞİD, daha önce hakimiyetinde bulundurduğu şehrin müzesine girip tarihi eserleri balyozlarla yok ettiği bir video yayınlamıştı. Çoğu Assur Dönemi’ne ait paha biçilemez eserlerin birçoğunun kopya olduğu ortaya çıkmıştı ve bu eserlerin orijinallerinin Bağdat’ta olduğu bilgisi verilmişti.

Kültür mirasını korumaya yönelik çalışmalar yapan Initial Training Network for Digital Cultural Heritage, IŞİD’in  Musul Müzesi’nde yok ettiği tarihi eserlerin 3 boyutlu yazıcıyla yeniden yapılabileceğini bildirdi.

Musul Projesi adlı çalışmanın internet sitesinde şu cümleler yer aldı: “26 Şubat 2015’te ortaya çıkan bir video, IŞİD militanlarının Musul Müzesi’ndeki korkunç yıkımını gösterdi. Bu, bu müzenin çatışma zamanlarında ilk kez zarar görmesi değil,  ancak neredeyse yıkılacak ve bu sefer biz, dijital teknolojilerin kültür mirasına uygulanmasıyla bu duruma yanıt verebiliriz”

Projeye Gönüllüler Aranıyor

Projeyi yapan ekip, müzede bugüne kadar çekilen her fotoğrafın kendilerine gönderilmesini, böylece eserlerin orijinallerine daha uygun bir şekilde yapabileceklerini söylüyor. Musul Müzesi’nin 2003 yılında kapanmasının bu işi zorlaştırdığını söyleyen ekip, herkesten sahip oldukları Musul Müzesi eserlerinin fotoğraflarını istiyor. Ekip şu ana kadar Musul Aslanı adlı eseri kısmen tekrar yaratmayı başardıklarını ve ekiplerinde çalışmak isteyen gönüllüler aradıklarını da duyurdu.

Projenin tanıtım yazısı şu şekilde: “Müzedekilerin birçoğunun yağmalandığını düşünüyoruz ve yerinden oynatılabilecek kadar küçük her şey yakın zamanda antika pazarında belirecek. Satış için yerinden oynatılamayacak kadar büyük eserler IŞİD militanlarının elinde korkunç bir son buldu. Her iki durumda da, kayıp eserleri fotogrametri ve kitle kaynak uygulamasıyla sanal olarak yeniden yaratmamız mümkün. Yeterli fotoğraf bulunması halinde, eserleri yeniden inşa etmek ve onların dijital kopyalarını oluşturmak mümkün. Bu anında iki yarar sağlıyor: yağmalanmış parçaları tespit etmeye yardımcı olmak ve yok olan eserleri yeniden yaratmak.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login