IŞİD’in Palmira’ya Koyduğu Bombaların ve Patlamanın Görüntüleri

IŞİD terör örgütü, Palmira’daki ünlü Baal (Bel) tapınağına koyduğu bombaların ve tapınağın havaya uçurulmasının görüntülerini yayınladı. Tapınak Palmira’nın en bilinen tapınağıydı.

Bel tapınağındaki patlama

IŞİD’in Mayıs’ta Palmira’yı ele geçirmesinden beri, UNESCO kültürel miras listesinde olan alanın tahrip edileceğinden korkuluyordu. Bazıları ise burada heykeller ya da “putlar” bulunmadığı için IŞİD’in bir zarar vermeyeceğini düşünüyordu.

Pazar günü (23 Ağustos) Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, “IŞİD Baalshamin tapınağına büyük miktarda patlayıcı yerleştirdi, ve daha sonra patlatarak tapınağa büyük zarar verdi. Cella (tapınağın iç bölümü) yok oldu ve çevresindeki sütunlar yıkıldı” dedi.

Sütunlara konulan bombalar

Haziran’da IŞİD militanlarının, şehrin geri alınmasını önlemek için Palmira kalıntılarına mayın döşediği söylentileri yayılmıştı.

Baal (Bel) tapınağı MS 1. yüzyıl başlarına tarihleniyor. Tapınak MS 130’da, İmparator Hadrian’ın hükmü sırasında, onun şehri ziyaretinden bir yıl sonra genişletilmişti. Baal, ya da Bel, Fenikelilerin Fırtına ve Yağmur Tanrısı’ydı. Bu tanrıya Baal Hadad da deniyordu.

Tapınağın içine yerleştirilen bombalar

Patlamadan sonra tapınaktan geriye kalanlar

IŞİD militanları tapınağın içine patlayıcılar yerleştiriyor

Patlamadan önce Baalshamin tapınağı

Patlamadan önce Baalshamin tapınağı

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login