Uydu Görüntüsü IŞİD’in Palmira’daki Bel Tapınağını Yıktığını Kanıtlıyor

Birleşmiş Milletler’in yaptığı açıklamaya göre, çekilen uydu görüntüleri Palmira’daki en önemli anıt olan Bel Tapınağı’nın IŞİD militanları tarafından gerçekten yok edildiğini kanıtlıyor. IŞİD Suriye’nin kültürel mirasını yok etmeye devam ediyor.

Uydu görüntüleri Satellite images show that only rubble remains at the site of the Temple of Bel in Syria’s ancient city of Palmyra. Photograph: Unitar/AFP/Getty Images

Pazartesi çekilen uydu görüntüleri Suriye’deki antik Palmira kentinde, Bel tapınağının olduğu kısımda artık sadece bir enkaz olduğunu gösteriyor. (Görsel: Unitar/AFP/Getty Images)

Pazar günü (30 Ağustos) aktivistler ve Palmira’da yaşayan görgü tanıkları, antik Bel tapınağı’nda büyük bir patlama gerçekleştiğini bildirmişti. Fakat tapınağa verilen hasarın boyutu kesin olarak bilinemiyordu.

Pazartesi günü (31 Ağustos) ise Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, Guardian’a yaptığı açıklamada, tapınağın uzaktan görülebildiğini ve hala ayakta olduğunu bildirmişti.

Fakat UNITAR (Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Dairesi) elde ettikleri uydu görüntülerinin tapınağın yıkımına dair şüphe bırakmadığını açıkladı.

UNITAR açıklamasında “Bel Tapınağı’naki ana binanın ve hemen yakınındaki sütunların yıkımını doğrulayabiliriz.” dedi. UNITAR basına, patlamanın öncesinde ve sonrasında çekilmiş uydu görüntüleri de sağladı.

27 Ağustos’te çekilen bir görüntü sütunlarla çevrilmiş dik duran bir dikdörtgen yapıyı gösterirken, Pazartesi (31 Ağustos) çekilen bir görüntü en dış bölümlerdeki sütunlar dışında tapınağın hiçbir yapısının halen ayakta olmadığını ortaya koydu.

 The Temple of Bel’s rectangular structure surrounded by columns, as shown before it was destroyed by an explosion. Photograph: Unitar/AFP/Getty Images

Patlamadan önce çekilen uydu görüntülerinde Bel tapınağın dikdörtgen iç yapısı, sütunlarla çevrili olarak görülüyor. (Görsel: Unitar/AFP/Getty Images)

Bel tapınağı kompleksinin etrafını çevreleyen duvarları bulunuyor. Tapınakta ayrıca bir misafir evi olarak da kullanılan bir yemek salonu da bulunuyordu. Tapınağın kendisinin iki kutsal odaya sahip bir iç bölümü (cella) bulunuyordu. Bu kutsal odalar antik çağlarda Palmiralıların en önemli tanrısı Bel ile güneş ve ay tanrılarına adanmıştı.

Tapınak önce bir kiliseye, ve sonra da 1930’a kadar kullanılan bir camiye çevrilmişti.

Görsel: Bernard Gagnon

IŞİD militanları Palmira'da ikinci bir tapınak daha yok etti

Görsel: James Gordon

The Guardian

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login