IŞİD’in Palmira Antik Kenti’ndeki Yıkımı Uydu ile Doğrulandı

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, IŞİD’in Palmira Antik Kenti’ndeki yıkımını uydu görüntüleriyle doğruladı.

IŞİD’in Palmira Antik Kenti’ndeki Yıkımı Uydu ile Doğrulandı

IŞİD, 25 Ağustos’ta Palmira’daki ünlü Baal Tapınağı’na koyduğu bombaların ve tapınağın yok ediliş görüntülerini yayınlamıştı. UNESCO ise yapılan bu yıkımı savaş suçu olarak adlandırmıştı.

Reuters’ın haberine göre, Haziran’da çekilen görüntülerle birkaç gün önce çekilen fotoğraflar karşılaştırıldığında, Baal Tapınağı’nın yıkıldığı resmen doğrulandı. Yapılan açıklamada, “Ana binanın yıkıldığını doğruluyoruz. Çevresindeki sütunlar ise daha az etkilenmiş gibi duruyor” denildi.

Suriye'deki Bel Tapınağı da yok edildi

Baal (Bel) tapınağı MS 1. yüzyıl başlarına tarihleniyor. Tapınak MS 130’da, İmparator Hadrian’ın hükmü sırasında, onun şehri ziyaretinden bir yıl sonra genişletilmişti. Baal, ya da Bel, Fenikelilerin Fırtına ve Yağmur Tanrısı’ydı. Bu tanrıya Baal Hadad da deniyordu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login