Suriye’deki Palmira Antik Kenti’nde IŞİD Tehlikesi

Geçmişi Neolitik Çağ’a kadar uzanan ve altın çağını Roma zamanında yaşayan Palmira Antik Kenti Suriye’deki çatışmalar nedeniyle tehdit altında.

IŞİD’in Palmira Antik Kenti yakınlarına kadar gelmesi ve burada çatışması, Palmira Antik Kenti’nin geleceği konusunda kuşku uyandırıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı kuruluş, IŞİD’in antik kentin 2 kilometre yakınına kadar geldiğini duyurdu. Kuruluşun verdiği bilgiye göre IŞİD, Sukne kenti ile Palmira arasındaki tüm askeri mevzileri ele geçirdi.

Suriye Eski Eserler Müdürü Mamun Abdülkerim, yaptığı açıklamada, IŞİD’in Palmira’yı ele geçirmesi durumunda buranın da Irak’taki antik kentler gibi olacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Aralık ayında yaptıkları bir açıklamada, uydu resimlerinden yola çıkarak, Suriye’deki 290 kültürel miras alanının iç savaş yüzünden zarar gördüğünü belirtmişti.

Palmira Antik Kenti

Suriye’de UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde bulunan 6 tarihi alan var. Birlemiş Milletler, Palmira da dahil olmak üzere bu alanlardan dördünün askeri amaçlar için kullanıldığını bildiriyor. UNESCO’ya göre Kasım’da, Palmira nekropolünden iki düzine mezar büstü ve bir çocuk mezar taşı kaçırıldı. 1. ve 2. yüzyıl arasında Palmira sanatı ve mimarisi, Greko-Roman tekniklerini yerel ve Pers ögelerle birleştiren bir karaktere sahipti.

Palmira’da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor.

Suriye’deki Müzeler 2 Yıl Önce Boşaltıldı

Suriye Müzeler Müdürü Ahmed Deeb, daha önce yaptığı bir açıklamada, Suriye tarihini korumak için 2 yıl önce bütün müzelerin boşaltıldığını ve eserlerin depoya konulduğunu söyledi. Deeb, arkeolojik alanlardan kaçırılan eserlerin listesinin ise İnterpol’e verilen bir kırmızı listede belgelendiğini söyledi.

Deeb, Deir Atiyah ve IŞİD kontrolündeki Raqqa’daki müzelerden, 1500’den fazla eserin çalınmış olabileceğini tahmin ediyor. Bunların bir kısmının hala Suriye’de olduğunu da sözlerine ekledi. Deeb ayrıca, 750’den fazla arkeolojik alanın saldırıya uğradığını belirtti.

 

IŞİD’in Yok Ettiği 10 Kültürel Miras Yapısı’nı görmek için tıklayınız.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login