Suriye Ordusu Palmira Antik Kentini Geri Alıyor

Suriye ordusu Palmira Antik Kenti’ni IŞİD’in elinden alabilmek için antik kentin yakın bölgelerine birlikler gönderiyor.

Humus merkez eyaleti Valisi Talal Barazi, Çarşamba günü bölgenin IŞİD kontrolüne geçtiğinden beri toplu katliamlar yapıldığını belirtti ve kadınların da dahil olduğu birçok sivilin bilinmeyen bir kadere doğru alıkonulduğunu söyledi.

Hizbullah örgütü lideri ise, bölgede ışid kaynaklı eşi benzeri görülmemiş bir tehlike olduğunu söyledi ve Suriye’nin sivil savaşında hükümet yanlısı olarak katılımını arttıracaklarının sözünü verdi. Güney Lübnan’dan İsrail’in çekilmesinin 15. yıldönümü münasebetiyle bir tören sırasında konuşan Sheik Hassan Nasrallah, IŞİD ve El-Kaide gibi aşırı gruplara karşı savaşma sözü verdi. Onların ideolojisiyle uyuşmayan herkes için varolluşsal bir tehdit yarattıklarını belirtti.

Hizbullah, 2013 yılında, iç savaşta Beşer Esad ile güçlerini açıkça birleştirdi ve üyeleri son haftalarda cihatçılara karşı büyük savaşlarda yer almakta.

Suriye Başbakanı Vail Nadir el Halki, Palmira’daki katliamları kınadı ve Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’yi, Esad’ı iktidardan uzaklaştırmak için terör gruplarına destek vermekle suçladı.

Suriye Başbakanı, uluslararası toplum ve tüm insani yardım kuruluşlarını, terörü destekleyen hükümetlere baskı yapmaya çağırdı

Vali Barazi ise, Palmira Antik Kenti için askeri planları olduğunu fakat askeri harekatın ne zaman gerçekleşeceğini bilmediklerini söyledi.

news.nationalpost

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login