Bursa’da 2200 Yıllık Lahit bulundu

Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşaat hafriyatında 2200 yıllık lahit bulundu. İnşaat hafriyatı sırasında bulunan lahdin içinden iskelet, gözyaşı şişesi, ve altın taç çıktı.

Umurbey’in Hisartepe mevkiinde süren temel kazıları sırasında bulunan lahit üzerine müzeden arkeologlar olay yerine geldi. Bitinya dönemine ait olduğu öngörülen lahit, arkeologlar tarafından incelemeye alındı ve bölgedeki kazılar müze yetkilileri gözetiminde devam ediyor.

Bitinya, bugünkü Bolu, Kastamonu, Bursa ve Zonguldak şehirlerini kapsayan bir antik çağ bölgesidir. Adını Trakya’dan göç eden Bittni kavminden almıştır ve ve MÖ. 2. yüzyılda krallığa dönüşmüştür. MÖ. 74 yılında ise Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir.

Herodot, Xenophon, Strabo gibi antik çağ yazarlarına göre Bitinyalılar göçebe bir Trak kavmidir. Herodot, Trak’ların Asya’ya geçtikten sonra Bitinyalılar adını aldığını yazmıştır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login