Çorum’daki İnşaattan 1900 Yıllık Lahit Çıktı

Çorum’da bir evin temel kazısın sırasında Roma dönemine ait 1900 yıllık lahit bulundu. İçerisinde insan kemikleri, pişmiş toprak tabak parçası ve cam kap parçaları bulunan lahit, yapılan kurtarma kazısının ardından Çorum Müzesi’ne götürüldü.

Çorum’daki İnşaattan 1900 Yıllık Lahit Çıktı

Merkeze bağlı Kazıklıkaya köyünün Köyiçi mevkisinde ev yapmak iş makinesi ile açılan temelde lahit çıkınca durum İl Jandarma Komutanlığına bildirildi.

Jandarma ekipleriyle beraber köye gelen Çorum Müzesi uzmanları lahdin bulunduğu alanda inceleme yaptı. Lahit, gerçekleştirilen kurtarma kazısıyla bulunduğu alandan çıkarılarak müze bahçesine götürüldü.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, müze bahçesinde koruma altına alınan 2 metre 30 santimetre uzunluğundaki lahdin, Roma dönemine ait yaklaşık 1900 yıllık olduğu belirtildi.

Çorum’daki İnşaattan 1900 Yıllık Lahit Çıktı

İçi tamamen toprak ve inşaat molozları ile dolmuş olan lahit içerisinden dağınık halde insan kemikleri, pişmiş toprak tabak parçası ve cam kap parçalar bulunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Lahit teknesi 230×100 santimetre ölçülerindedir. Teknenin içi 75 santimetre derinliğinde oyulmuştur. Ağız kenarları kapağın rahatlıkla oturtulabilmesi için geçmeli olarak yontulmuştur. Alt ve üst kısmı profilli olarak şekillendirilmiştir. Profillerin üzeri dört bir tarafını çepeçevre dolanan sarmaşık motifleri ile bezenmiştir. Lahit teknesinin ön yüzünde üç adet sütun arasında iki ayrı girland içinde iki adet Gorgo (Medusa) başı işlenmiştir. Arka ve kısa yüzün birinde ortada yer alan süslemeli bir saksı içinden çıkarak tüm yüzeyi dolanan bir üzüm asması motifi kabartma olarak işlenmiştir. Bir kısa yüzünde ise girland ortasında tahra ve balta kabartması yapılmıştır. Kabartmaların bazılarının siyah ve kırmızı renkte boyalı olduğu tespit edilmiştir.”

Çorum’daki İnşaattan 1900 Yıllık Lahit Çıktı

Söz konusu lahdin bölgede nadir olarak bulunan bir eser olduğu vurgulanan açıklamada, “Lahit örneği, yerel malzeme ile belki de yine yerel taş ustaları ve sanatçıları tarafından yapılmış örneklerden biri olması açısından büyük önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

AA

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login