Assos Antik Kenti’nde 2300 Yıl Önce Üç Taş Oynanıyordu

Assos Antik Kenti’nde 2300 yıl önce şehre girmek için bekleyen kişilerin zaman geçirmek için ‘üç taş’ oynadığı ortaya çıktı.

Assos Antik Kenti’nde 2300 Yıl Önce Üç Taş Oynanıyordu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nde bu yıl yapılan kazılarda, 2.300 yıl önce şehre girmek için bekleyen kişilerin zamanlarını değerlendirmek amacıyla “üç taş” oyunu oynadığı belirlendi.

Antik kentteki kazıların başkanlığını yürüten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Arslan, AA’ya yaptığı açıklamada, kazıların bu yıl çok farklı alanlarda sürdürüldüğünü, bunlardan en önemlisinin, kentin batısında yer alan ve her iki tarafı da kuleli kapı olduğunu belirtti.

Kapının bulunduğu bölgede sürdürülen kazılarda, her iki kulenin önündeki meydanın düzgün kesilmiş taş bloklarla döşendiğini belirten Arslan, kulelerin yanında gelen kişilerin beklemesi için yapılmış bankların varlığını belirlediklerini söyledi.

Assos Antik Kenti’nde 2300 Yıl Önce Üç Taş Oynanıyordu

Arslan, sosyal yaşamın oldukça hareketli olduğu bölgeye, ziyaret ve ticaret yapmak amacıyla gelerek şehre girmek için bekleyenlerin zamanlarını değerlendirmede oyunlara ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Yürüyüş yolundaki taşlara yel değirmeni şeklinde üç taş oyunu oynanması için şekiller kazınmış. Bu da en azından 2.300 yıl önce buraya gelen kişilerin boş zamanlarını değerlendirmek için bu tür oyunları oynadıklarını gösteriyor. Benzer oyunların oynandığını Roma dünyasında görüyoruz” diye konuştu.

İki kişiyle oynanan ‘üç taş’ oyununda her oyuncunun üçer taşı bulunur. Oyuna başlarken oyunculardan biri, taşını kesişim noktasına koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Oyundaki amaç, her oyuncunun kendi taşlarını, kesişme noktalarına yerleştirerek yatay, dikey ya da çapraz yönde sıra oluşturmaktır. Elindeki üç taşla üçlü bir sıra oluşturan oyuncu, oyunu kazanır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login