Assos Antik Kenti’ndeki Aristoteles Heykeline Saldırı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nin girişinde bulunan Aristoteles heykelinin sağ kolu kırıldı, yüzüne ise zarar verildi.

Assos Antik Kenti’ndeki Aristoteles Heykeline Saldırı

MÖ. 347-344 yılları arasında Assos’ta yaşayan ve burada bir okul kuran Antik Yunan felsefesinin en önemli isimlerinden Aristo’nun heykeli 2009 yılında yerleştirilmişti. Doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlayan Assos’taki heykele saldıranların kimliği tespit edilemedi.

Kimliği belirsiz kişiler tarafından sağ kolu kırılan ve yüzü tahrip edilen heykelin onarılması için Behramkale Köyü Muhtarlığı tarafından İzmir’e gönderildi. Bir heykeltıraş tarafından yapılacak onarımın ardından Aristoteles’in heykeli yeniden Assos Antik Kenti girişine dikilecek. Behramkale Köy Muhtarı Hüseyin Kaplan ise, Aristoteles’in tarihteki önemli bir kişi olduğunu ve heykelin de antik kente gelen turistler için önem arz ettiğini belirterek, daha duyarlı olunmasını istedi.

ASSOS VE ARİSTO

Antik çağların önemli liman kentlerinden olan Assos, Aristoteles’in ilk felsefe okulunu kurduğu bir yerleşim birimi olarak dünya tarihine geçti. Antik Yunan felsefesinin en önemli isimleri arasında yer alan ve akılcı yaklaşımı, bilimsel görüşleriyle felsefede gerçekçiliğin ‘baba’sı ve mantığın öncüsü kabul edilen Aristoteles, 20 yıl boyunca Platon ile onun Atina’daki akademisinde diyaloglarda bulundu. Daha sonra, Assos’ta bir felsefe akademisi kuran ve burada bir süre felsefe dersleri veren Aristo, Büyük İskender’in öğretmenliğini yaptıktan sonra Atina’ya dönüşünde akademisinin başına getirilmeyince, kent dışında kendi okulu Lykeion’u kurdu. Aristo, MÖ 323 yılında, Büyük İskender’in ölümünden sonra, eski bir şiirinden dolayı dinsizlikle yargılandı ve Khalkis’te öldü.

gercekgundem

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login