Hatay’da İnşaat Kazısı Sırasında Lahitler Bulundu

Hatay’ın Arsuz ilçesinde cami inşaatı için başlatılan temel kazısı sırasında, ortaya çıkan oda şeklindeki boşlukta lahitler bulundu.

Yukarı Kepirce Mahallesi’nde yeni cami inşaatının temel kazısı sırasında kepçe operatörünün kazdığı alanda oda şeklinde boşluk oluştu. Durumu fark eden operatör kepçeden inerek oluşan oda şeklindeki bölmeyi inceledi. İçerisinde lahit ve küplerin bulunduğunu gören operatör durumu jandarma ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen jandarma ekipleri, kazıyı durdurarak alanın etrafını çevirdi. Durumun Hatay Arkeoloji Müzesi yetkililerine bildirilmesi üzerine alanda inceleme başlatıldı.

Bölgede yapılan çalışmalar sonucu çıkarılan ikisi küçük toplam 8 lahit ile 2 büyük küp incelenmek üzere Hatay Arkeoloji Müdürlüğüne götürüldü.

Alınan bilgilere göre, Hatay arkeoloji Müdürlüğüne bağlı 15 personel tarafından dün bölgede başlatılan kazı çalışmaları sona erdi.

Ekipler tarafından üzerileri kapatılan lahit ve küpler, daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesine ait kamyonetle incelenmek üzere Hatay Arkeoloji Müdürlüğüne götürüldü.

Hatay’ın Arsuz ilçesinde dün cami inşaatının temel kazısı sırasında lahit ve küp bulunmuş, durumun Hatay Arkeoloji Müdürlüğü yetkililerine bildirilmesi üzerine alanda inceleme başlatılmıştı.

Kazı alanında incelemede bulunan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kaya mezar kalıntılarının bulunduğunu belirtti ve şöyle devam etti;

“Kaya mezarlarının çıkarılması için çalışma yapılmakta. Buluntuların, aile mezarlığı olduğu düşünülüyor. Yapılan kazı çalışmaları sonuçlandıktan sonra kesin rapor elde edilecektir. İlçemizin çok ciddi tarihi bir geçmişi var ve geçmişte büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Bizim de Arsuz Belediyesi olarak kente açık hava müzesi talebimiz var. İlçemizden çıkan tarihi değerleri burada sergilemeyi planlıyoruz.”

Hatay’daki İskeletli Mozaiğin Makalesi Yayımlandı

Hatay’da 1500 Yıllık Kutsal Havariler Kilisesi Bulundu


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply