İzmit’teki İnşaatta Bulunan Lahitlerin Sayısı Artıyor

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, İSU Genel Müdürlüğü inşaat alanında yapılan kazı çalışmalarında bulunan Roma dönemine ait lahit mezar sayısı 5’e yükseldi.

İzmit’te inşaat alanında tesadüfen bulunan lahitler. F: Berker Eren

Dün İzmit’te, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSU) yeni hizmet binasının temel kazısı sırasında Roma dönemine ait lahitler bulundu. Müze Müdürlüğü görevlileri, inşaat çalışmaları durdurulan kazı alanında inceleme yaptı. Söz konusu alanda arkeolojik çalışmalara başlayan Müze Müdürlüğü görevlileri, iki lahit daha buldu.

Böylece Serdar Mahallesi İSU Genel Müdürlüğü binasının yıkım ve kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahitlerin sayısı beşe yükseldi. Lahitlerden birinin gömüldüğü dönemde soyulduğu tahmin ediliyor.

Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan yaptığı açıklamada, şu anda bölgede çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Lahit sayısı şu anda 5 oldu. İstanbul yönüne doğru 2 lahit daha bulundu. Lahitlerde yapılan ilk incelemelere göre, aralarında çocuk mezarları da var. Diğer mezarlardan boyut olarak daha küçük. Alanda çalışmalar devam ediyor.” dedi.

İnşaat alanındaki lahitlerden bir görünüm. F: Berker Eren

Kapakları kapalı halde bulunan ve nitelikli olarak değerlendirilen mezarların, bölgedeki arkeolojik çalışmaların ardından müzeye taşınacağı öğrenildi.

Bazı vatandaşlar Arkeofili’ye ulaşarak, alandaki kazıların oldukça özensiz yapıldığını ve bulunan lahitlerin ciddi bir şekilde zarar gördüğünü söyledi.

İzmit’teki İnşaat Kazısında Üç Lahit Bulundu

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login