Çorum’da Yaşlı Bir Kadına Ait Lahit Bulundu

Çorum’daki yol yapım çalışmaları sırasında, içinde kadın iskeleti, cam parçaları ve pişmiş toprak şişe olan Roma dönemine ait lahit bulundu.

Çorum’da bulunan lahit Roma dönemine tarihleniyor.

Çorum kent merkezinde belediye ekiplerince yürütülen yol çalışmaları sırasında zeminden yaklaşık 70 santimetre derinlikte lahde rastlayan işçiler, durumu Çorum Müzesi yetkililerine bildirdi.

Polis ekipleriyle bölgeye giden müze uzmanları, lahdin bulunduğu alanda inceleme yaptı. Uzmanlarca gerçekleştirilen kurtarma kazısıyla lahit, bulunduğu alandan çıkarılarak müze bahçesine götürüldü.

(Hasankeyf’te Yıkım Yapılırken Yeni Eserler Çıkıyor)

Burada içi temizlenen lahitteki cam parçaları ve pişmiş topraktan yapılmış parfüm şişesi, incelenmek üzere müze laboratuvarına, kadın iskeleti de Hitit Üniversitesi Antropoloji bölümüne teslim edildi.

Lahdin içinde muhtemelen yaşlı bir kadının iskeleti var.

Daha önce de toprak bir mezar bulunan bölgenin sit alanı olarak koruma altına alınması ve detaylı olarak incelenmesi için Müze Müdürlüğü tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde çalışma başlatıldı.

Muhtemelen yaşlı bir kadına ait

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Şengül, lahit ve içindekilerle ilgili incelemenin sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Lahdin kapağı açıldığında bir kadın iskeletine rastlanıyor. Yaşlı bir kadın olduğu tahmin ediliyor. Yapılan temizlik çalışmaları sırasında iskeletin ayak kısmında cam parçaları elde ediyoruz. Yine çalışmalarda koku kabı parçasına rastlanıyor. Bunlar bize, Roma döneminde mezar hediyeleri bulunduğunu anımsatıyor. Bölgemizde nadir bulunan bu lahit örneği, yerel malzemeyle, belki de yine yerel taş ustaları ve sanatçıları tarafından yapılmış örneklerden biri olması açısından büyük önem arz etmekte.”

Lahdin içinde cam parçaları ve koku şişesi bulundu.

Daha önce aynı bölgede bir toprak mezara daha rastladıklarını belirten Şengül, “Tüm bunlar bize bu alanın daha ayrıntılı incelenmesi gerektiğini düşündürüyor. Çalışmalarımız sonunda o bölgede Roma dönemine ait düzensiz bir mezarlık alanıyla karşılaşabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login