Fransa’da Elit Bir Kadının 1.800 Yıllık Lahiti Bulundu

Fransa’da antik bir nekropolde kazı yapan arkeologlar, MS 2. yüzyıla tarihlenen, yağmalanmamış bir Roma dönemi lahdi keşfettiler.

Arkeologlar Fransa’nın Reims kentindeki bir nekropolde sağlam bir Roma lahdi keşfetti. C: Émilie Jouhet/Inrap

Antik bir nekropolde kazı yapan arkeologlar, kandiller ve aksesuarlarla birlikte gömülen, ikinci yüzyıldan kalma bir kadının kalıntılarını içeren Roma döneminden kalma bir lahit ortaya çıkardılar.

Arkeologlar, mezarın muhtemelen elit bir kadının kalıntılarını barındırdığını söylüyor.

Fransız Ulusal Önleyici Arkeolojik Araştırma Enstitüsü’ne (INRAP) göre, kaba kireçtaşı lahit sekiz demir tokayla kapatılmıştı ve içindekiler 770 kilogram ağırlığındaki kalın bir taş kapağın altına gizlenmişti. Arkeologlar lahdin içinde ne olduğunu görmek için röntgen çektiler ve ardından endoskopik bir kamera yerleştirdiler. İçinde bir insan iskeleti ve çeşitli mezar eşyaları ortaya çıktı.

(İlgili: Kartaca Tanrılarına Altın Sikkeler ve Yakılmış Bebekler Sunulmuş)

INRAP’tan Agnès Balmelle, “Bu oldukça sıra dışı bir durum. Burada ilk kez sağlam ve yağmalanmamış bir mezar bulduk.” diyor.

Kadının iskeleti, bedene öbür dünyaya eşlik etmesi amaçlanan küçük bir ayna, kehribar rengi bir yüzük ve tarak gibi güzellik aksesuarlarıyla çevrelenmişti. Balmelle, böylesine anıtsal bir mezarın, öldüğünde yaklaşık 40 yaşında olan kadının “özel bir statüye” sahip olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Arkeologlar lahit içinde 1.800 yıl önce yaşamış 40 yaşındaki bir kadının iskeletini buldu. C: Simon Loiseau, Inrap

İskelet, 1,53 metrelik lahit teknesinin içindeki tüm alanı kaplıyordu. Yalnızca aksesuarların yanı sıra dört kandil ve kokulu yağlar barındırmış olabilecek iki cam şişe için yeterli alan vardı.

Arkeologlar söz konusu lahdi, Fransa’nın kuzeydoğusundaki Reims kentinde 1.200 metrekarelik antik bir nekropolde kazı yaparken keşfettiler.

İkinci yüzyılda, o zamanlar Durocortorum olarak bilinen Reims, Roma İmparatorluğu’nun en büyük şehirlerinden biriydi ve Gallia Belgica’nın başkentiydi. Bu bölge, günümüz Fransa, Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Almanya’nın bazı kısımlarını içeren kuzeydoğu Roma Galya’sında bir eyaletti.

Yeni ortaya çıkarılan nekropol, şehrin surlarının ötesine uzanan ve Lutetia (şimdi Paris) ve Lugdunum (günümüz Lyon) dahil olmak üzere diğer Roma Galya metropollerine giden yedi ana yol boyunca uzanan birkaç nekropolden biriydi. Bu mezarlıklardan ilkinin 19. yüzyılın ikinci yarısında gün ışığına çıkarılmasından bu yana, arkeologlar Reims’te 5.000 antik mezar kazdılar.

Kazılar arkeologlar tarafından gerçekleştirildi. C: Cyril Van Lynden, Inrap

Ancak bu mezarların çoğu yüzyıllar boyunca yağmalandı ve hayatta kalan mezar eşyaları, içinde bulundukları müzenin bombalandığı Birinci Dünya Savaşı sırasında büyük ölçüde yok oldu.

Açıklamaya göre kapalı olarak günümüze kadar ulaşan lahit, eski bir Gallo-Roma kasabasında keşfedilen türünün ilk yağmalanmamış mezarı. Arkeologlar, onu çevreleyen bölgede, birkaç yüzyıl içinde gömülmüş ve yakılmış 20 insan kalıntısı daha buldular.

Bilim insanları, lahitteki kadının DNA’sını, daha önceki örneklerden bazılarıyla karşılaştırarak kadının yerli veya yabancı elitlere ait olup olmadığını belirleyebileceklerini umuyor.


Live Science. 4 Ekim 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login