Fransa’daki Roma Mezarlığından Zincirli İskeletler Çıktı

Arkeolog ekibi, 2013’te Güneybatı Fransa’da mezarlık olduğu düşünülen bir yerde kazı çalışmalarına başlamıştı. Bu yıl ise bölgede, eylül ve ekim ayları arasında yapılan çalışmalarda, aralarında zincirlenmiş bireylerin de bulunduğu yüzlerce Roma mezarı çıkartıldı.

Mezarların bulunduğu bu bölge, bir zamanlar gladyatörlerle vahşi hayvanların savaştığı Saintes Amfitiyatrosunun yaklaşık 250 metre batısında yer alıyor ve Roma nekropolünün önemli bir parçası olduğu düşünülüyor. Kazıda aynı zamanda birçok çifte gömü ve 2m x 1.30m boyutlarında, ikisi çocuk, ikisi genç kadın olan beş kişilik bir çoklu mezar çukuru bulundu.

Bölgede kazılan mezarların neredeyse hiçbirinden buluntu çıkmaması dikkat çekti. Kayda değer tek istisna ise genç bir çocuğun mezarında bulunan ve MS 2. Yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen vazolardı. Bu gömü aynı zamanda çocuğun gözlerine yerleştirilen iki sikkeyi içeriyordu. Bulunan bu istisnai çocuk mezarının diğer mezarlardan net bir şekilde farklı olduğu belirtildi.

Kazılan yüzlerce mezarın beş tanesinin zincirlenmiş olarak bulunması ise herkesi şaşırttı. Bulunan sıra dışı mezarlardan üçü ayak bileğinden zincirlenmiş, biri boynundan zincirlenmiş, çocuk olan ise el bileğinden zincirlenmiş. Mezarlığın, amfitiyatronun oldukça yakınında olması, arenada katledilen insanların gömüldüğü bir yer olma ihtimalini artırıyor. Arkeologlar, zincirlenerek gömülen insanların ise köle olabileceği görüşü üstünde de duruyor.

Arkeologlar ilerleyen aşamalarda, içlerinde zincirlenmiş insanların da olduğu, açığa çıkarılan yüzlerce iskeletin ölüm nedenlerini anlamayı hedefliyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply