Suriyeli Yetkili: “IŞİD’in Patlattığı Tapınak Hala Ayakta”

Palmira’da 30 Ağustos günü IŞİD’in yok ettiği bildirilen tapınağın patlamalardan zarar almadan kurtulduğu söyleniyor. Palmira sakinleri ve görgü tanıklarının büyük bir patlama gerçekleştiğini söylemesine rağmen, Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, Bel Tapınağı’nın hala ayakta olduğunu söyledi.

Adulkarim The Guardian‘la Şam’dan yaptığı bir telefon görüşmesinde “Tapınak yapısı, uzaktan görülebilen bir yükseltilmiş set üzerinde duruyor. Bizim bilgilerimize göre tapınak hala orada” dedi.

(Omar Sanadiki/Reuters)

(Omar Sanadiki/Reuters)

Abdulkarim, IŞİD tapınağın fotoğraflarını yayınlayana kadar, tapınağın aldığı hasarın boyutunun bilinemeyeceğini söyledi. Abdulkarim “Bu Baal Şamin tapınağından farklı bir olay” dedi.

IŞİD geçmişteki kültürlere ait tapınak ve benzer kalıntıların korunmasını bir çeşit putperestlik olarak görüyor. Bugüne kadar IŞİD Irak ve Suriye’de birçok kalıntıyı bu nedenle yok etti.

Bir zamanlar dini hayatın merkezinde olan Bel tapınağı, Palmira’daki en önemli yapılardan. Tapınakta, klasik Greko-Roman ve Orta Doğu mimarisi öğeleri bir araya getirilmiş.

Abdulkarim “Bu tapınak boyutu, iyi korunmuş olması, mimarisi ve yazıtlarıyla Suriye’deki en önemli tapınak. [Lübnan’da bulunan] Baalbek tapınağıyla birlikte Orta Doğu’da antik dönemin en büyük yapılarından birini temsil ediyor” dedi.

Abdulkarim “Tapınağın yaşı düşünülürse, eğer IŞİD onu yok etmeyi amaçlasaydı, patlayıcıları daha yakınına koyarak yapabilirdi” dedi.

Görsel: Bernard Gagnon

Bel tapınağı kompleksinin etrafını çevreleyen duvarları bulunuyor. Tapınakta ayrıca bir misafir evi olarak da kullanılan bir yemek salonu da bulunuyor. Tapınağın kendisinin iki kutsal odaya sahip bir iç bölümü (cella) bulunuyor. Bu kutsal odalar antik çağlarda Palmiralıların en önemli tanrısı Bel ile güneş ve ay tanrılarına adanmış.

Tapınak önce bir kiliseye, ve sonra da 1930’a kadar kullanılan bir camiye çevrilmişti.

Tapınak uzaktan sağlam gözüküyor olsa da son patlamadan aldığı hasarın boyutu şu anda bilinemiyor, ve büyük ihtimalle IŞİD fotoğraflarını yayınlarsa kesin olarak bilinebilecek. Grup tarihi eserlere verdiği zararın yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ve vidyolarını yayınlayarak, bundan oldukça zevk aldığını gösteriyor.

30 Ağustos pazar günü, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Bel Tapıağı’nın zarar gördüğünü söylemişti. Associated Press de bir Palmira sakininin sözlerini alıntılayarak Pazar günü öğleden sonra gerçekleşen bir patlamanın tapınağa ağır hasar verdiğini söylemişti.

IŞİD militanları Palmira'da ikinci bir tapınak daha yok etti

Görsel: James Gordon

 

The Guardian

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login