Palmira’nın Gizli Kamera Görüntüleri Yıkımı Gözler Önüne Seriyor

Gizli kamerayla çekilen görüntülere göre ve müze müdürü Halil Hariri’nin açıklamalarına göre Palmira Antik Kenti’nde yıkım oldukça büyük boyutlarda. Expressen TV’nin Arkeolog Halid Esad’ın oğluyla yaptığı röportaja göre ise IŞİD Palmira’da 2 ton altın olduğunu düşünüyordu ve Esad’a bu altınların yerini sordu. Altın olmadığını söyleyen Esad katledildi.

Zafer Takı’nın IŞİD’in yok etmesi sonrası görüntüsü

Sputnik News’ün 3 Mart’ta belirttiğine göre Palmira’nın son haline dair görüntüler İsveçli Expressen TV muhabirleri tarafından çekildi. Habere göre Baalşamin tapınağı, kule mezarlar ve 2000 yıllık zafer takı yok edilmiş durumda.

IŞİD’den önce Palmira’da 70.000 kişi yaşıyordu. 2015 Mayıs’ından beri Palmira IŞİD kontrolünde bulunuyor.

Palmira uzmanı ve Müze müdürü Halil Hariri, Baalşamin tapınağından geriye sadece birkaç sütun kaldığını ve tapınağın neredeyse tamamen yok edildiğini söylüyor. Hariri aynı zamanda katledilen Halid Esad’ın damadı.

Görüntülere göre tapınağın yakınındaki 3 kemerli Zafer Takı da parçalara ayrılmış durumda. Hariri “Zafer Takı Palmira’nın sembolüdür. Palmira’yı düşününce aklınıza ilk gelen şey Zafer Takı’nın görüntüsüdür. Çok üzgünüm, söyleyecek kelime yok, insan ağlamak istiyor” diyor.

Hariri “İnsanlar Palmira’nın Zafer Takı’nın, tapınaklarının, sütun sıralarının önemini bilseydi onu çocuklarından daha iyi korurlardı” diyor.

Baalşamin tapınağı eskiden burada duruyordu. Hariri “Baalşamin tapınağından geriye sadece birkaç sütun kalmış” diyor.

Hariri, eskiden uzak mesafeden görülebilen 25 metre yüksekliğindeki kule mezarların da neredeyse tamamen yok edildiğini söylüyor. Kule mezarların içinde duvar resimleri, yazıtlar, heykeller ve yüzlerce lahit bulunuyordu. Hariri Palmira’nın antik sakinlerinin bu mezarları evlerinden daha çok önemsediğini söylüyor.

Hariri “Bu sadece Suriye ve Palmiralılar için değil, bütün dünya için büyük bir kültür ve bilgi kaybıdır” diyor.

Esad’ın oğlu olan Tarık Asad, IŞİD’in Palmira’da 2 ton altından oluşan gizli bir hazine olduğuna inandığını söylüyor. Asad “Müzenin etrafındaki bölgeyi sardılar. Asıl hedefleri antik şehir ve müzenin eserleriydi” diyor.

Halid Asad’ın ölümünden sonra IŞİD, Palmira’yı yok etmeye başladı.

Halil Hariri tüm dünyaya seslenerek, “Hep birlikte, el ele Zafer Takı’nı yok edilmeden önceki haline döndürelim” diyor.


Sputnik News, 3 Mart 2016
Expressen TV

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login