IŞİD Palmira’daki Baal Tapınağını Havaya Uçurdu

Suriye devlet yetkilileri ve Suriyeli aktivistler, IŞİD militanlarının Palmira’da bulunan antik Baal (Baalshamin) tapınağını patlayıcılarla havaya uçurduğunu duyurdu.

Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü’nün, pazar günü tapınağın patlatıldığını söylediği belirtildi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü tapınağın bir ay önce yok edildiğini söylemişti.

IŞİD Palmira'daki Baal Tapınağını Havaya Uçurdu

(Görsel: Jacqueline Poggi)

IŞİD Palmira antik kentini Mayıs’ta ele geçirdi, ve o zamandan beri militanların UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kalıntılara zarar vermesinden korkuluyordu.

Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada “IŞİD bugün (23 Ağustos) Baalshamin tapınağına büyük miktarda patlayıcı yerleştirdi, ve daha sonra patlatarak tapınağa büyük zarar verdi” dedi.

Abdulkarim “Cella (tapınağın iç bölümü) yok oldu ve çevresindeki sütunlar yıkıldı” dedi.

Tapınağın iç kısmı

Tapınağın iç kısmı. Abdulkarim “Cella (tapınağın iç bölümü) yok oldu” diyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, Palmira’dan kaçan sakinler, bir ay önce IŞİD’in tapınağa patlayıcı yerleştirdiğini bildirmişti.

Geçen ay IŞİD, militanlarının Palmira’dan yağmalanan eserleri yok ettiği görülen fotoğraflar yayınladı. Geçen hafta da, hayatını Palmira kalıntılarına adayan 82 yaşındaki arkeologun IŞİD tarafından infaz edildiği ortaya çıktı. Grup ayrıca, “çoktanrılılık göstergesi” olarak tanımladığı iki İslami türbenin yıkım fotoğraflarını da yayınlamıştı.

Baal (Bel) tapınağı MS 1. yüzyıl başlarına tarihleniyor. Tapınak, Fenikelilerin fırtınalar ve bereketli yağmurlar tanrısı Bel’e adanmıştı.

BBC

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login