IŞİD Palmira Antik Kenti’ni Patlayıcılarla Doldurdu

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD’in Antik Roma döneminden kalma eşsiz Palmira Antik Kenti’ni mayınlarla ve patlayıcılarla döşediğini söyledi.

Örgütün daha önce başka kentlerde yaptığı gibi tarihi eserleri yıkmak için mi, yoksa rejim güçlerini bölgeden uzak tutmak için mi patlayıcı döşediği henüz bilinmiyor.

Palmira’nın bağlı olduğu Hums vilayeti valisi Talal Barazi, Palmira Antik Kenti için askeri planları olduğunu fakat askeri harekatın ne zaman gerçekleşeceğini bilmediklerini söyledi.

Palmira Antik Kenti, IŞİD’in kontrolüne geçtikten sonra bölgede aralarında kadın ve çocukların da olduğu 400 kişi IŞİD militanları tarafından infaz edildi.

Palmira Antik Kenti

Suriye’de UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde bulunan 6 tarihi alan var. Birlemiş Milletler, Palmira da dahil olmak üzere bu alanlardan dördünün askeri amaçlar için kullanıldığını bildiriyor. UNESCO’ya göre Kasım’da, Palmira nekropolünden iki düzine mezar büstü ve bir çocuk mezar taşı kaçırıldı. 1. ve 2. yüzyıl arasında Palmira sanatı ve mimarisi, Greko-Roman tekniklerini yerel ve Pers ögelerle birleştiren bir karaktere sahipti.

Palmira’da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor. Palmira Antik Kenti aynı zamanda “Çölün Gelini” olarak da biliniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login