Yıkılan Tarihi Eserler 3 Boyutlu Yazıcılarla Tekrar Üretilecek

Times gazetesi, Oxford ve Harvard üniversitelerindeki arkeologların tarihi eserlerin IŞİD tarafından yok edilmesine önlem olarak “dijital” bir mücadele planını hayata geçirdiklerini belirtti.

Geliştirilen metoda göre, arkeologlar üç boyutlu fotoğraf makineleriyle bölgeye gidecek ve bölgedeki halkın desteğiyle de tehlike altındaki eserlerin dijital görüntü arşivini oluşturacak.  Dijital görüntü arşivindeki eserler IŞİD tarafından yıkılırsa üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak bu yapılar orijinallerine sadık kalınarak yeniden üretilecek. Projeye 2 milyon sterlin bütçe ayrılacağı belirtiliyor.

Oxford merkezli Dijital Arkeoloji Enstitüsü (IDA) yetkilileri, amaçlarının binlerce düşük bütçeli 3D fotoğraf makineleriyle Orta Doğu’ya gitmek ve mümkün olduğu kadar çok eserin fotoğraflarını çekmek olduğunu belirtti. Bunun için de yerel ortakların yardımını temin etmenin önemli olduğunu düşünüyorlar.

UNESCO ile çalışan Enstitü yıl sonuna kadar 5 milyon, 2017’ye kadar 20 milyon fotoğraf çekmeyi hedefliyor.

IDA’nın gelecek ayın başından itibaren, arkeoloji ağları üzerinden internet bağlantısı imkanı olarak 3D fotoğraf makinesi dağıtmaya başlayacağı belirtiliyor. Irak’ta başlayacak olan fotoğraflama işleminin, Lübnan, İran, Yemen, Afganistan ve Türkiye’nin doğusuna kadar genişletilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında Irak’taki Musul’da bulunan tarihi eserler “^#projectmosul” etiketiyle, burada paylaşılıyor.

BBC

You must be logged in to post a comment Login