Kuran’ın Hz. Muhammed’ten Önce Yazıldığı İddia Ediliyor

Birmingham Üniversitesi kütüphanesinde bir ay önce bulunan bir Kuran parşömeni üzerinde yapılan karbon testleri, Kuran’ın Hz. Muhammed’ten önce yazılmış olabileceğini gösteriyor.

Kuran’ın Hz. Muhammed’ten Önce Yazıldığı İddia Ediliyor

Birmingham Üniversitesi’nde tesadüfen görülen Kuran parşomeni, Orta Doğu’dan 100 yüz yıl kadar önce gelen birçok kitap ve belgenin yer aldığı bir koleksiyonda bulunmuştu.

İngiltere’nin Times gazetesine göre söz konusu parşömenin hangi yıllara ait olduğunu belirlemek için Oxford Üniversitesi’nde karbon testi yapıldı. Testler, söz konusu parşomenin 568 ve 645 yılları arasındaki bir tarihte yazıldığına işaret ediyor. Peygamber’in doğum tarihi olarak 570 (bazı kaynaklara göre 571) ölüm tarihi olarak da 632 yılları veriliyor.

Gazetedeki habere göre, veriler, bu parşömenin en geç tarih olarak, üçüncü Halife Osman’ın emriyle ilk Kuran’ın derlendiği 653 yılından öncesine ait. En erken tarih olarak ise Muhammed’in çocukluk dönemine ait. Hatta Muhammed Peygamber’in doğumundan öncesine.

Tarihçi ve “The Shadow of The Sword” (Kılıcın Gölgesi) adlı kitabın yazarı Tom Holland, “Bu, en hafif ifadesiyle, Kuran’ın nasıl ortaya çıktığını kesin olarak bildiğimiz düşüncesini sarsıyor ve bunun Muhammed ve sahabeleri üzerinde de etkileri olabilir” diyor.

Ancak Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi’nden Dr. Keith Small ise, karbon testlerinin her zaman güvenilir olmadığını, geçen ay açıklanan tarihlerin mürekkebe değil parşömene ait olduğuna dikkat çekti.

Times, bazı Müslüman din adamlarının ise iddialara karşı çıkarak, bulunan parşömenin, Kuran’ın kökenine ilişkin geleneksel bilgileri güçlendirdiğini söylüyor.

bbc

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login