Samsun’da Bulunan Tepecik Tepe Tümülüsü’nde Kazılar Başladı

Samsun’un Kavak ilçesinde bulunan Tepecik Tepe Tümülüsü’nde kazı çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Samsun Müze Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen projede Arkeolog Emine Yılmaz görev alıyor. Daha önceden bu bölgede yapılan kaçak kazılardan dolayı yoğun tahribat tespit edilmişti.

Helenistik dönemde tarihlendirilen tümülüsün mezar odası taş bloklardan inşa edilmiş.  Tümülüste dromoslu ön odalı ve defin odası bölümleriyle mezar mimarisi gözler önüne seriliyor.

Tepecik Tümülüsü’ndeki kazıların 10 gün süreceği tahmin ediliyor. Kavak Belediyesi Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ve Başkan Yardımcısı Reşat Ayyıldız da konuyla yakından ilgileniyor.  Sarıcaoğlu, ilçenin tarihinin çok eskilere dayandığını, tarihi varlıkların korunması gerektiğini belirterek,

Bu kapsamda ilçemizde bulunan Tepecik Mahallesi Tepecik Tepe Tümülüsü ve Kaledoruğu gibi tarihi yerlerimizi koruma altına alıp turizme kazandırmak için kolları sıvadık. Tepecik Tepe Tümülüsü şimdiden çok ziyaretçi almaya başladı. Vatandaşlarımızdan olumlu cevaplar alıyoruz. Zamanında kaçak kazılar nedeniyle hasar görmesinden dolayı kazı çalışmaları büyük bir titizlik içerisinde yapılıyor.

açıklamasında bulundu.

milliyet

You must be logged in to post a comment Login