Samsun’da Temel Kazısında Altın Girişli Oda Mezar Bulundu

Samsun’un İlkadım İlçesi Kalkanca Mahallesi’nde sürdürülen inşaat çalışmaları sırasında altın girişli tarihi oda mezar ortaya çıktı.

Temel kazısında Helenistik ya da Roma dönemine tarihlendiği tahmin edilen mezarın bulunmasının ardından alandaki çalışmalar durduruldu ve Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Samsun arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü’ne haber verildi. Bölgeye müze görevlileri sevk edildi.

Müze Müdürlüğü görevlileri mezarı günyüzüne çıakrabilmek için çalışma başlattı. Altın girişli mezarda tarihi eser olup olmadığı yapılacak olan incelemeler sonucunda ortaya çıkacak. Fakat bölgenin yakınlarında daha önce yürütülen temel çalışmaları sırasında bulunan mezarlarda çok sayıda tarihi eser bulunduğu biliniyor.

Daha önce de Samsun’un İlkadım ilçesinde devam eden inşaat kazıları sırasında, Helenistik döneme ait mezarlara rastlanmış ve içinden birçok tarihi eser bulunmuştu. Bulunan eserler Etnografya Müzesi’ne devredilmişti. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi yetkilileri tarafından yapılan ve 2 gün süren çalışmalarda dört ayrı yerde 9 mezar odası keşfedilmişti ve mezar odalarının içlerinde altın dahil birçok tarihi eser bulunmuştu.

 

dha

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login