Samsun’daki Bizans Kilisesi’nin Altında 7. Kez Altın Arandı

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yer alan Bizans Kilisesinin altında altın olduğuna dair söylentiler üzerine yedinci kez kazı çalışmaları başlatıldı.

Samsun’daki Bizans Kilisesi’nin Altında 7. Kez Altın Arandı

Tekkeköy’ün Karaperçin mahallesinde Bizans dönemine tarihlenen ve 1923 yılında camiye çevrilen yapının alt kısmında altın olduğu söylentileri üzerine bir firma izin alarak kazı çalışmalarına başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alan firma, jandarma ve müze görevlileri gözetiminde caminin etrafında iki gün boyunca kazı yaparak tünel aradı. Fakat yedinci kez yapılan kazı çalışmaları da sonuçsuz çıktı.

Mahalle muhtarı Halil Sezer, AA’ya yaptığı açıklamada, Buradan giden Rumlar, burada sürekli altın olduğunu söylüyor. Zaten kazı çalışması yapan firmalar buraya Rumlardan kalma haritalarla ya da burada mübadele öncesi yaşamış Rumların söylemlerini duyup geliyor. Yedinci kez kazı çalışması yapıldı. Kilisenin altında tünel olduğuna inanılıyor. Kazı yapanlar da bu tüneli arıyor. Tünelin içinden camiye yani eski kiliseye tünel varmış, tüm kazı yapanlar bu tüneli aradı ancak bir türlü bu tüneli bulamadılar.” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login