Erzincan’da Altıntepe Kazıları Başladı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde, Urartular döneminde inşa edilen Altıntepe Kalesi’nde 2015 yılı kazı çalışmaları başladı. Kalenin üç ayrı bölümünde yapılması beklenen kazılar yaklaşık 45 gün sürecek.

Erzincan’da Altıntepe Kazıları Başladı

2003 yılından beri Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Altıntepe, geçtiğimiz günlerde çıkan büyük yangın sonucu büyük tehlike atlatmıştı, fakat şans eseri tarihi yapılara zarar gelmemişti.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Karaosmanoğlu, AA’ya yaptığı açıklamada, Altıntepe’nin Urartu’nun en kuzeybatısında yer alan önemli bir merkez kale olduğunu belirtti ve “Doğu Roma İmparatorluğu zamanında büyük bir yerleşim görmüş. Kilise yapılmış. Daha sonra deprem görmüş ve küçük bir şapele dönüşmüş. Kalan insanların orada dini vecibelerini yerine getirdiğini görüyoruz. Urartu için önemli bir kale ve birçok buluntuları tek olan bir yer. Geçen yıl mezarlarda çalışmıştık. Oldukça enteresan yapılarla, döşemlerle karşılaşmıştık. Onları açtık, temizledik, restore edilmeyi bekliyorlar. Gelecek yıllarda restore ettirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Altıntepe

Altıntepe, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi sınırlarında bulunuyor ve Urartu, Bizans ve Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Urartu döneminde kurulan yerleşim yerinde arkeolojik kazılar hala devam ediyor. sürdürüldüğü öğrenilirken, ova seviyesinden 60 metre yükseklikteki bu tepenin ilk kez 1938 daha sonra da 1956 yıllarında yasal olmayan yollardan iki mezarın soyulmasıyla adını duyurduğu edinilen bilgiler arasında.

1959 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından kazılara başlanmıştır. 1967 yılına kadar sürdürülen kazılarda Urartu Dönemine ait önemli mimari kalıntılar bulunmuştur. Ortaya çıkarılan Urartu dönemi yapıları Anadolu arkeolojisine önemli katkılar sağlamış ve temsil ettiği kültürün tek örnekleri olarak değerlendirilmiştir. Yaklaşık 200 m genişliğindeki tepenin üst kısmında Bizans Surları tarafından tahrip edilmiş, Urartu Dönemine ait iç kale kapısı ve surları, tapınak-saray, apadana, iç surların hemen dışında depo binası ile tepenin güney yamacında açılan terasa yerleştirilen açık hava tapınağı ve yeraltına yapılan 3 taş örme mezar ortaya çıkarılmıştır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login