Erzincan’da Altıntepe Örenyeri Yandı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde bulunan ve Urartulara ışık tutan Altıntepe ören yerinde bilinmeyen bir sebeple çıkan yangın her yeri küle döndürdü.

Erzincan’da Altıntepe Örenyeri Yandı

Erzincan’da Altıntepe Örenyeri Yandı

Altıntepe’de başlayan anız yangını daha sonra rüzgarın da etkisiyle büyüyerek tepenin tamamına yayıldı. Olay yerinde Altıntepe’yi korumakla görevli kişi yangını fark etmesi üzerine itfaiyeye haber verdi. Olay yerine gelen Üzümlü Belediyesi itfaiyesi geniş alana yayılan yangını söndürmekte yeterli olamayınca, Erzincan Belediyesi İtfaiye ekiplerinden takviye istendi. Ekipler Altıntepe’yi saran yangına müdahale etti.

Çıkan yangında herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Yangın Altıntepe de bulanan Mozaik yapı ve çevrede bulunan köylülerin tarlalarına ulaşmadan söndürüldü. Yangının çıkış sebebi ve tahribat ile ilgili inceleme başlatıldı.


Altıntepe

Altıntepe, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi sınırlarında bulunuyor ve Urartu, Bizans ve Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Urartu döneminde kurulan yerleşim yerinde arkeolojik kazılar hala devam ediyor. sürdürüldüğü öğrenilirken, ova seviyesinden 60 metre yükseklikteki bu tepenin ilk kez 1938 daha sonra da 1956 yıllarında yasal olmayan yollardan iki mezarın soyulmasıyla adını duyurduğu edinilen bilgiler arasında.

1959 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından kazılara başlanmıştır. 1967 yılına kadar sürdürülen kazılarda Urartu Dönemine ait önemli mimari kalıntılar bulunmuştur. Ortaya çıkarılan Urartu dönemi yapıları Anadolu arkeolojisine önemli katkılar sağlamış ve temsil ettiği kültürün tek örnekleri olarak değerlendirilmiştir. Yaklaşık 200 m genişliğindeki tepenin üst kısmında Bizans Surları tarafından tahrip edilmiş, Urartu Dönemine ait iç kale kapısı ve surları, tapınak-saray, apadana, iç surların hemen dışında depo binası ile tepenin güney yamacında açılan terasa yerleştirilen açık hava tapınağı ve yeraltına yapılan 3 taş örme mezar ortaya çıkarılmıştır.

hurriyet
vikipedi

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login