Side Antik Kenti’nde Yangın Çıktı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kenti’nde tarihi eserlerin olduğu bölümde büyük yangın çıktı! Yangında Bizans dönemi hastanesinin hasar gördüğü belirtiliyor.

Fotoğraf: Eray Kocabaş

Fotoğraf: Eray Kocataş

Manavgat’ta bulunan Side Antik Kent’inde otların alev almasıyla büyük bir yangın çıktı. Büyükşehir belediyesi itfaiye ve orman bölge müdürlüğü ekiplerinin katıldığı söndürme çalışmalarına bir helikopter de katıldı.

Kısa sürede söndürülen yangın kontrol altına alındı fakat bölgedeki mimari yapılardan bazılarının ciddi hasar gördüğü iddia ediliyor. Yangın, Side Müzesi ve Side Antik Tiyatrosu’nun hemen yanında bulunan Antik Bizans hastanesinin bulunduğu bölgede çıktı. Bölgedeki Bizans hastanesi de rüzgar nedeniyle çok hızlı yayılan yangının ortasında kaldı.

Fotoğraf: Eray Kocataş

Fotoğraf: Eray Kocataş

Nedeni henüz bilinemeyen yangının cam kırıkları ya da şişe atıklarından çıktığı düşünülüyor. Ayrıca bölgedeki ot ve çalılıkların her sene temizlendiği ancak bu sene temizlenmediği belirtilirken bu ot ve çalılık alanların yangının yayılmasına neden olduğu ileri sürülüyor.

Side Antik Kenti'nde Yangın Çıktı

Birinci derece sit alanında meydana gelen yangında 2 dönümlük makilik alan zarar gördü. Büyük zararlara sebep olabilecek yangın, Hıristiyanlık döneminden kalma Side Pamphlia’nın birinci Piskoposluk Sarayı’na sıçramadan söndürüldü.

Side Antik Kenti

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kenti nar anlamına gelir.  Geçmişi Hititlere kadar uzanan antik kente Yunanlar MÖ 7. yüzyıl göçler sırasında gelmişlerdir. Yazıtlara göre MÖ. 3. yüzyıla kadar kente özgü bir dil konuşmuşlardır. Hala tam olarak çözülemeyen bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Side MÖ. 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Perslerin egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ. 334′ te Büyük İskender’e teslim olmuştur. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304). Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ. 215’ten sonra da Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login