Side Antik Kenti’nde Orijinal Yerinde İki Heykel Bulundu

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki Side Antik Kenti’nde sürdürülen kazılarda Roma dönemine ait MS yapılmış başsız kadın ve erkek heykelleri bulundu.

Side Antik Kenti kazı arşivi.

M Yapısı olarak isimlendirilen yapının Güney Stoa’sında gerçekleştirilen çalışmalarda iki heykel bulundu. Geç Antik Çağ’da olasılıkla bir çeşme yapısına dönüştürülen M Yapısı Güney Stoasının nişleri içerisinde, birisi kadın diğeri erkek iki heykel tespit edildi. Her iki heykel de nişler içerisinde ve ayakta yani “in situ” olarak ele geçti.

 

 

Kazı yaptıkları bölgenin daha önce Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından kazıldığı için böyle bir heykel çıkmasını beklemediklerini söyleyen Prof. Dr. Alanyalı, “Büyük olasılıkla vali gibi o binayı yapan karı koca yan yana bulundu. Aslında hiç beklemiyorduk. Devlet agorası denilen yapı içerisinde niş ortaya çıktı. Biz önce inanamadık. Düşmemiş, orijinal bir şekilde nişin içerisinde ayakta duruyorlardı.” dedi.

Prof. Dr. Alanyalı heykellerin yapım tarihinin milattan sonra olduğunu belirterek, şimdilik heykellerin başının olmadığını ancak kazının halen devam ettiğini söyledi.

Yetkililer, heykellerin bakımının yapılmasının ardından Side Müzesi’nde sergileneceğini aktardı.

Side Antik Kenti kazı arşivi.

Side Antik Kenti

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Pamphylia’da yer alan önemli kentlerden olan Side Antik Kenti’nin geçmişinin Geç Hitit Dönemi’ne kadar uzandığı tahmin ediliyor. Antik dönemde ulaşımın büyük oranda denizden sağlanması ve ticaretin deniz ulaşımına bağlı olması, şehrin gelişiminde ve yaşamında önemli rol oynuyordu.

MÖ 7. yüzyılda göçler sırasında gelen Yunanlar, yazıtlara göre MÖ. 3. yüzyıla kadar kente özgü bir dil konuşuyorlardı. Hala tam olarak çözülemeyen bu dil, Hint-Avrupa dillerindendi. Side, MÖ. 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Perslerin egemenliğine girdi. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ. 334’te Büyük İskender’e teslim oldu. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304), Ptolemaioslar’ın (301-215) ve MÖ. 215’ten sonra da Suriye Krallığı’nın kontrolü altına girdi.

Side Antik Kenti kaçak yapılaşmanın kurbanı olabilir

Side Antik Kenti’nin 1. Derece Sit Alanı olan nekropolü ve şehir surlarının içinde kalan bir kısmının sit derecesi düşürülebilir.

Miletli Hekataios’un anlattığına göre, Side Anadolu’nun Boğa ve Dağ tanrısı olan Tauros’un kızıdır. Side’nin kurucusu olarak Hellen kökenli bir kahramanın gösterilmemiş olması kentin 13. yüzyıldaki ve daha sonrası kolonizasyon hareketlerinde barbar (yabancı) olarak kabul edildiğini göstermektedir.

Kaçak Oteller için Side Antik Kenti’nin Derecesi Düşürülebilir

Arkeoloji, Tarih ve Doğayı Birleştiren Yürüyüş Rotaları

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply