İngiltere’de Farklı Hayvanların Uzuvlarının Birleştirildiği Mezarlar Bulundu

İngiltere Dorset’teki Duropolis kazısında farklı hayvanların iskeletleri karıştırılarak ve uzuvlar eklenerek oluşturulmuş melez mezarlar bulundu. Roma öncesi döneme tarihlenen 2,000 yıllık iskeletler, evlerin altındaki depolama çukurlarına konulmuştu.

ingiltere hayvan mezarı

Melez yaratıklar arasında 2 kafalı bir koyun, at kafasına sahip bir inek, at bacaklarına sahip bir inek, kalçasına boğa kafası yerleştirilmiş bir koyun, alnından inek boynuzu çıkan bir at bulunuyor.

Domuz, köpek ve koyunların cesetleri genelde tüm halde ama parçalar eklenmiş şekilde bulundu. At ve inekler ise daha daha karışık durumdaydı. Örneğin çenesiz bir inek kafatasına bir atın alt çenesi eklenmişti.

Domuz mezarını kazılması

Hayvan parçaları, evlerin girişinin altında, genellikle tahıl ve diğer önemli besinlerin saklandığı 2-3 metre derinlikteki saklama çukurlarına özenle konulmuştu.

Kazı direktörlerinden Miles Russell “Benzer uygulamalar Birleşik Krallık’taki başka yerlerde olduğu düşünülmüştü fakat bu kadar yoğun olarak karşılaşılmadı” diye açıklıyor. Russel, insanların önce değerli olan hayvanları kurban edip kestiğini söylüyor. Sonra da “tahminen bir adak olarak” vücut parçalarını çukurlarda yanyana koyup melez hayvanlar yaratmışlar. Russel “Bu bizim için garip ve besin açısından müsrif bir davranış” diyor.

Hayvanların üstüne yatırılmış kurban edilmiş kadın iskeleti

İp gibi organik malzemeler korunamadığı için Hayvan parçalarının birbirine dikilip dikilmediği bilinemiyor.

Özellikle olağandışı bir çukurda, kurban edildiğine dair izler görülen bir kadın iskeleti bulundu. Kadın inek, koyun, köpek ve atların üstüne konularak gömülmüştü. Bu hayvanlar kadınla aynı pozisyona getirilerek mezara yerleştirilmişti. Örneğin kadının başı, hayvanların kafasının üstünde duruyordu.

İnek vücut parçalarına sahip bir at kafası

Keltlerde insan kurbanı örnekleri oldukça az bulunuyor ve bu konuda kendilerinden gelen bir yazılı kanıt bulunmuyor. Fakat Romalılar Britanya’yı ilk işgal ettiklerinde bu uygulamadan şikayet etmişler.

Bu sıradışı adakların amacı bilinemese de Dr Russell “Belki de bu Demir Çağı insanları, iyi mahsuller almak ve hayvanlarının sağlığını diliyorlardı” diyor. Bu kurbanların birçok örneği bulunması her yıl gerçekleşen bir etkinlik olduğunu düşündürüyor.

Kurban edilmiş üç domuzun bulunduğu saklama çukuru

Melez yaratıklara dair kanıtlar olması, Keltlerin de başka eski uygarlıklar gibi canavarlara dair efsaneleri olduğunu düşündürüyor. Russell “Bu kadar çok hayvanın kurban edilmesi ve sıradışı muameleleri Demir Çağ inanç sistemlerine ışık tutacak. Belki de antik Yunanlar gibi antik Britonların da melez hayvanları konu alan efsaneleri vardı. Bir çok antik kültürde melez hayvanlar var. Keltler yazılı kanıtlar bırakmadığı için onlarda da böyle yaratıklar olup olmadığını bilemiyoruz. Fakat inek-at melezleri Keltlerin bir at/inek karışımı tanrısı olduğunu düşündürüyor” diyor.

Başka bir koyunun bacaklarına sahip bir koyun

Duropolis’te yapılan kazı ve jeofizik taramalar sonucu yerleşim 150-200 evden oluşuyor ve MÖ 100 ile MÖ 10 yılları arasında gelişti. İngiltere’de keşfedilen en büyük kasabalardan olan Dorset’teki yerleşimde antik Dorset’in Durotriges kabilesinin üyelerinin yaşadığı düşünülüyor.

At çenesine sahip bir inek kafası

Daily Mail, Independent Online
Görsel: Mike Russell

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login