İngiltere’de Lahite Sığmadığı İçin Ayakları Bükülmüş İskelet Bulundu

İngiltere’nin Dorset kentinde, Roma dönemine ait, tabutuna sığmadığı için ayakları geriye doğru bükülmüş bir iskelet bulundu.

İngiltere'de Lahite Sığmadığı İçin Ayakları Bükülmüş İskelet Bulundu

Uzun yıllardır arkeolojik kazıların yürütüldüğü Dorset’teki bir taş ocağında, 20li ila 30lu yaşlarında ölen bir adama ait bir lahit bulundu. Sıradışı olarak tanımlanan mezardaki adamın nasıl öldüğünü anlamak için araştırmalar sürüyor.

Kireçtaşı lahit, 1.80 metre uzunluğunda, 55 cm genişliğinde ve 30 cm derinliğinde. Fakat görünen o ki, lahitin boyu adam için kısaydı.

 

Araştırmacılar, iskelet üzerine yapılan incelemelerde, herhangi bir hastalık ya da diğer olağandışı koşul izlerine rastlanmadığını söylüyor.

Dr. Steve Ford, Roma döneminde lahitle gömmenin kısmen yaygın olduğunu ancak Britanya’da pek görülmeyen bir durum olduğunu, hatta tahta tabutlara bile nadiren rastlandığını belirtiyor.

“Taş bir lahit kesinlikle çok prestijli bir şey ve ülke genelindeki dağılımı oldukça sınırlı.”

Ford, “Bugüne kadar İngiltere’de yaklaşık 100 adet lahit bulundu ve bunların sadece 11 tanesi Dorset’te bulundu.” diyor.

Ford ayrıca, bu lahitin muhtemelen daha önceden de başka bir ölü için kullanılmış olduğunu ve bu ölü için oldukça kısa olduğunu, bu yüzden ayaklarının altına sıkıştırıldığını söylüyor.


BBC

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login