İngiltere’de Orta Çağ’dan Kalma İskeletler Bulundu

İngiltere’nin York şehrinde altyapı çalışmaları sırasında 12 adet iskelet bulundu. İlk kemikler 2013 yılında Northern Powergrid isimli İngiliz elektrik şirketinin Knavesmire bölgesinde kablo döşeme işlemleri sırasında bulunmuştu. Bu sene ise çalışmalara kazandırılarak iskeletlerin tamamına ulaşıldı.

Bulunan iskeletlerin hepsi erkek ve yaşları 25-40 arası. Tarihlendirme olarak 1460 yılı belirlenen iskeletlerin asker veya suçlulara ait olabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca bu tarih İngiltere İç Savaşı “Güller Savaşı(War of The Roses) ile aynı döneme denk geliyor.

Bu iskeletlerin çıkarıldığı Tyborn bölgesi yakınları. Bu bölge 19. yüzyıla kadar suçluların idam edildiği yer olarak biliniyor. Uzmanlar iskeletlerin üzerinde kırıkların bulunduğunu belirledi. Bu kırıklar ölen kişinin asker olabileceği fikrini güçlendirmekle birlikte kırıkların da olası dövüşlerde oluşabileceğini gösteriyor. Bir iskeletin Mart ayında Monk Bar müzesinde sergilenmesi bekleniyor.

Arkeolog Ruth Whyte konuyla ilgili, “Buluntunun oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Asıl önemli kısım ise, iskeletlerin 15. yy Hristiyan defin kültürünün aksine bir tutum sergilemesi, yüzlerinin doğu veya batıya dönük olmasına dikkat edilmemesi ve hepsinin birlikte gömülmesidir. Ek olarak Knaversmire bölgesinin 19. yüzyıla kadar idam için kullanılan bölge olduğunu düşünürsek iskeletler savaşın taraflarından birisi olan Lancaster hanedanının askerlerine ait olabilir. Askerlerin Güller Savaşı sırasında York şehrinde devam eden Battle of The Towton savaşından sonra idam için getirildiği savaş sırasında kurulan darağacının yanına idamdan sonra alelacele gömülmüş olabileceğini söyleyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Battle Of The Towton 29 Mart 1461 yılında York şehrinde yapılan bir savaş olarak tarihtekini yer almıştır. Savaşın getirdiği değişim monarşi oldu ve 6. Henry mağlup oldu. Yerine 4. York Dükü Edward tahta geçti. Edward 1483 yılına kadar tahtta kaldı.

bbc

You must be logged in to post a comment Login