Amphipolis Kazı Başkanı İskeletler Önemsiz Dedi

Amphipolis Mezarı Kazı Başkanı Katerina Peristeri, aylar süren sessizliğinin ardından ilginç bir açıklama yaptı. Anıtsal yapıya odaklanılması gerektiğini söyleyen Katerina, mezarın içinden çıkan iskeletlerin kendisi için o kadar da önemli olmadığını belirtti. Katerina Peristeri ek olarak iskeletlerden kesin bir tarihlenme yapılamayacağını, kendisi için iskeletlerin oldukça önemsiz olduğunu ve araştırmayı yanlış yönlendirdiğini söyledi.

Peristeri sözlerine şöyle devam etti: “Mezarı ilk açtığımızda ortalık çok karışıktı ve arkeologlar bir sonuca varamadı. Yağmacılar her şeyi tahrip etmişti. Defineciler hazine peşinde koşuyorlar ve inanılmaz derecede zarar veriyorlar. Mezarın içinden çıkan iskeletler hakkında birçok hipotez var. Bunlar kurban kalıntıları olabilir. Hatta o dönemin definecileri bile olabilir.  Ayrıca kemikleri birkaç farklı alanda bulduk.”

Peristeri ayrıca, mezara ilk gömülen kişinin mezar tabanına çok yakın gömüldüğünü, kısa boya sahip olan ve kemiklerinin yağmacılar tarafından dağıtıldığı adamın ise 160 cm daha yukarıda gömüldüğünü söyledi. Eğer mezarın gerçek sahibi kişi çok önemli birisi ise onun kemiklerinin çalınmış olma ihtimalinin de yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

greekreporter

Amphipolis ile ilgili okumak isteyebileceğiniz yazılar;

Amphipolis Mezarında Gömülü Olması Muhtemel 12 Kişi

Amphipolis’te İskender’in Annesi mi Yatıyordu?

Amphipolis Mezarında En Az 5 Farklı Kişi Olduğu Açıklandı

Jeofizik Araştırmaları Amphipolis’te Başka Yapılara İşaret Ediyor

Amphipolis’teki Muhteşem Mezarı Romalılar mı Kapattı?

Amphipolis Mezarının Rekonstrüksiyon Videosu

Amphipolis’te Neler Oluyor?

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login