İngiltere’de Demir Çağı Adamı Kalkanı ile Birlikte Bulundu

İngiltere Pocklington’da yürütülen arkeolojik kazılarda Britanya Demir Çağ’a (MÖ. 800– MS. 43 “Roma Fethi”) tarihlenen mezarlarda 82 bireye ait iskeletler bulundu. Bir bireye ise kalkanı ile beraber gömülmüş halde ulaşıldı.

Mezarlar David Wilson isimli bir yatırımcının inşa etmek istediği 77 yeni ev için yürütülen çalışmalar sırasında tesadüfen bulundu ve şu an alanda araştırmalar sürüyor.

MAP Arkeolojik Uygulamalar şirketi tarafından yürütülen kazı çalışmalarda şu ana kadar 38 kare mezardan 82 birey bulunmuş ancak bunlar arasında en dikkat çekici olanı kalkanı ile beraber gömülmüş olan bireye ait.

Kazıları yürüten şirket yetkililerinden Paula Ware “Şu an için bulunan mezarlar hakkında detaylı şeyler paylaşmamız mümkün değil ancak araştırmalarımız ve amacımız bu yeni keşiflerin ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturabilmek adına devam edecek.“ diyor.

Paula ayrıca “Bu alan gerçekten çok önemli prehistorik eserlere sahip.“ diye ekliyor.

Bölgedeki En Büyük Arkeolojik Buluntu Alanlarından Biri

Şirket şu an alanda yürütülen çalışmaların tek başına bölge hakkında bilgi vermek için çok yeterli olmadığını ancak daha detaylı araştırmalar için bir yol gösterici olabileceğini belirtiyor. Bunun yanında bölgedeki imar faaliyetlerine paralel ortaya çıkan arkeolojik alanları korumak adına David Wilson Evleri vb. şirketler ile beraber çalışmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

Mezar buluntuları genellikle takılar ve diğer kişisel eşyalardan oluşmakta. Şu ana kadar ortaya çıkan buluntular Britanya demir çağı içinde değerlendirilerek Doğu Yorkshire Geç Demir Çağı ve Orta Arras Kültürü ile ilişkilendirilmiş.

Buluntular şimdiden koruma altına alınmış durumda. Araştırmacı şirket ayrıca bölge için buluntuların neredeyse eşsiz olarak değerlendirilebilecek olduğunu belirtiyor.

Bölge Sakinleri Araştırmalara Davet Ediliyor

Araştırmalarda kaç arkeoloğun çalışacağı belirtilmemiş olsa da kazıların yaz boyunca devam edeceği düşünülüyor.

Ayrıca araştırmacı şirket bölge halkının da kazılara destek verebileceğini en azından ziyaret edebileceğini belirtiyor.

Arkeolojik alanın en azından üst zeminin toprak sahibi şirket olan David Wilson Evleri yöneticileri, bu arkeolojik alan ve buluntular hakkında ne kadar samimidir bilinmez ancak çok mutlu olduklarını belirtiyorlar.

Mezarlık alanı olarak adlandırılabilecek olan bölge şimdiden uluslararası öneme sahip olarak kabul edilmekte.

PocklingtonPost.co.uk

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login