İngiltere’de 11,000 Yıllık Çizimli Taş Takı Bulundu

Yorkshire, İngiltere’deki ERken Mezolitik dönem yerleşimi Star Carr’da bulunan, 11,000 yıllık üstüne şekiller kazınmış taş pendant, sergilendiği Yorkshire Müzesi’ne göre “Britanya’nın bilinen en eski Mezolitik sanat örneği”ni oluşturuyor.

Bir şist parçasından yapılmış üçgenimsi takı 31 mm x 35 mm x 3mm boyutlarında.

York Üniversitesi’nden Nicky Milner’ın yönettiği arkolog ekibine göre pendantın üzerinde bir ağaç çizimi, harita çizimi, hatta belki de saymak için kullanılmış sayısal bir sisteme ait izleri temsil ediyor olabilecek bir dizi çizgi bulunuyor.

yorkşayır

Görsel: Yorkshire Müzesi

Prof Milner ve meslektaşları “Güney İskandinavya’daki kehribar pendantlar dışında, Mezolitik pendantlarda kazınmış motifler çok nadir görülür. Bu pendantın üzerindeki sanat, tüm Britanya’da bilinen en eski Mezolitik sanat örneği” diyor.

Tel örgü motifi, Danimarka başta olmak üzere kıta Avrupası’nda görülen stillerle karşılaştırılabilir.

Milner “Bu kadar nadir bir eseri keşfetmek inanılmaz derecede heyecan vericiydi. Şu ana kadar, Britanya’da bu döneme tarihlenen bulunan diğer hiçbir esere benzemiyor. Kime ait olduğunu, nasıl giydiklerini, ve bu çizimlerin onlar için ne anlama geldiğini ancak hayal edebiliriz” diyor.

“Bir olasılık, pendantın bir şamana ait olduğu. Yakınlarda yapılan daha önceki kazılarda bulunan alageyik boynuzlarından yapılan başlıkların şamanlar tarafından giyildiği düşünülüyor. Bu kazınmış çizimlerin ne anlama geldiğini sadece tahmin edebiliriz. Fakat Danimarka’da bulunan kazınmış çizimlerin olduğu kehribar pendantlar, ruhsal bir kişisel koruma için kullanılan muskalar olarak yorumlanıyor” diye ekliyor Milner.

yorkşayır2

Görsel: Harry Robson

Manchester Üniversitesi’nden ekip üyesi Chantal Conneller “Bu heyecan verici keşif bize Son Buzul Çağı’ndan sonra Britanya’nın ilk yerleşik sakinlerinin sanatı hakkında bilgi veriyor. Bu dönemde deniz seviyesi günümüzden çok daha alçaktı. İnsan toplulukları, artık Kuzey Denizi’nin altında olan, Britanya’nın doğusundaki Doggerland’den geçerek, Avrupa’dan Britanya’ya geliyorlardı” diyor.

Coneller “Bu pendantın üzerindeki tasarımlar, güney İskandinavya ve Kuzey Denizi’ne kıyısı olan diğer bölgelerdekine benziyor. Bu da o dönemde, Kuzey Avrupalı gruplar arasında yakın bir kültürel bağ olduğunu gösteriyor” diyor.

Yorkshire Müzesi’nden Natalie McCaul “Böyle ulusal bir öneme sahip bir eseri ilk defa sergileyebilmekten heyecan duyuyoruz. Bu, 11.000 yıl önce Yorkshire’de yaşamış atalarımız ve onların hayatlarının parçası olan ritüelleri, inanışları ve kültürel değerleri hakkındaki düşüncelerimizi değiştiren olağanüstü bir keşif” diyor.

Keşif Internet Archaeology dergisinde ayrıntılı şekilde anlatılıyor.


Breaking Science, BBC, 26 Şubat 2016

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login