İzmir’de Açılacak Taş Ocağı 2500 Yıllık Mezarlara Zarar Verebilir

İzmir’in Ödemiş ilçesinde açılmak istenen ve ÇED raporunun gerekli görülmediği taş ocağı 2500 yıllık mezarlara zarar verilebilir.

İzmir’de Açılacak Taş Ocağı 2500 Yıllık Mezarlara Zarar Verebilir

Ödemiş ilçesine bağlı Kaymakçı Mahallesi’nde açılmak istenen taş ocağına, İzmir Valiliği tarafından 31 Temmuz 2015 tarihinde, ’Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmişti.

Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, Kaymakçı’nın kuzey ve kuzeybatısındaki sırtların bölgenin en yaygın tümülüs türü mezar alanı olduğunu belirtti ve bölgenin tarih açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Taş ocağı yapılmadan önce tarihi yapılar üzerinde bir tespit çalışması yapılması gerektiğini söyleyen Sevin, “Kaymakçı’nın kuzey ve kuzeybatısındaki sırtlar bölgemizin en yaygın ve en yoğun tümülüs türü mezar alanıdır. Lidya-Pers dönemine ait oldukları bilinen bölgemize özgü bu tür mezarlar günümüzden 2500 yıl eskiye uzanırlar. Pek çoğu defineciler tarafından talan edilen bu mezarların arkeolojik açıdan ele alınıp incelenmesi ve kayıtlara geçirilmesi gerekmekte. Bu tür tümülüs mezar anıtlarının Kaymakçı yöresinde gruplaşmış olması bölgemizin eski tarihi açısından önem taşımakta. Bu günlerde Kaymakçı’nın Kuzey-Kuzeybatısındaki tepelerden malzeme alınacağı ve bu iş için patlayıcı kullanılacağı haberler yazılıp çiziliyor. Ayrıca bunun için ÇED kararına gereksinim olmadığı yolunda haberler alınıyor. Bu yörede öncelikle müzemiz uzmanlarınca bir tespit çalışması yapılıp tümülüslerin belirlenmesi gerekmekte. Arkeolojik açıdan ön tespit yapılmamış bir bölgede yapılacak hafriyat çalışmalarından tarihsel mirasın büyük bir zarar görmesi yüksek ihtimal dahilinde” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login