İstanbul’da Küçükçekmece Tarih Müzesi Açılıyor

İstanbul’daki Küçükçekmece semtinin tarihini kuruluşundan bugüne kadar anlatan Küçükçekmece Tarih Müzesi, yarın, 3 Haziran günü ziyaretçilere açılıyor. Müze, Küçükçekmece belediye binasında açılacak. Müze çalışmaları 3 yıl sürdü. Küçükçekmece’nin geçmişi, İstanbul’un da en eski yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası’na kadar uzanıyor. Müzede Küçükçekmece’nin tarihöncesi ve antik kalıntıları yanında, yakın tarihi ve soysal kültürel yaşamı da inceleniyor.

Belediyenin müze için hazırladığı tanıtım metni:

“İstanbul’un en eski yerleşim yerinin Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinde bulunan Yarımburgaz Mağarası olduğu kabul edilmektedir. Tarihi bakımından birinci derecede önem arz eden bu yerleşim mağarası, Küçükçekmece’nin yüksek kesimlerinde bulunmakta, Roma, Geç Antik ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak bilinen bu bölgeye Regium ya da Region adı verilmektedir. Region’a ilişkin en eski bilgilere MÖ. II. yüzyıla ait kaynaklarda rastlanır.

Küçükçekmece’de tarihin başlangıcına dair bazı kodları yapılan çeşitli araştırmalar, arkeolojik kalıntıların gün yüzüne çıkması sayesinde yeniden öğrenmekteyiz. Bu araştırmaların bir kısmı da Küçükçekmece Gölü ve çevresinde yapılmaktaydı. Birinci derecede antik çağın izlerini bulmak amacıyla Küçükçekmece’de, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde birçok kazılar yapılmış ve bu kazılarda birtakım bulgular elde edilmiştir. Arkeolojik kazı çalışmaları halen günümüzde de devam etmektedir. Burada ortaya çıkarılan tarihi eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin en önemli buluntuları arasında yer almaktadır. Bu eserler ve antik bulgular, insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Küçükçekmece’nin geçmişten günümüze önemi, stratejik konumu ve tarihi geçmişi hakkında bilimsel veriler ortaya koymaktadır.

Küçükçekmece’nin İstanbul ve bölgenin ilk yerleşim yeri olması, arkeologları, sanat tarihçileri ve tarihçileri, araştırmacıları ve daha pek çok ilgili ya da ilgisiz kimseleri heyecanlandıran bir bilgi olsa gerek. Yaklaşık üç yılı bulan çalışma ve araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz veriler şimdi ilçe tarihini anlatan bir müze ile izleyicilerini ağırlayacak.

Bu müze ile Küçükçekmece’nin tarihi, antik kalıntıları, imara açılması ve imar durumu, sosyal ve kültürel yaşam, spor ve Küçükçekmece’den simgeler gibi başlıklar altında bir tarih okuması yapılabilecek.”

Bir belediyenin geçmişini sahiplenip böyle bir adım atması çok sevindirici. Her belediyenin buna benzer girişimlerde bulunmasını umut ediyoruz, ki sadece İstanbul değil Türkiye’deki her yörenin bu çeşit bir çalışmanın yapılabileceği uzun bir tarihi olduğu şüphesiz.

İnsan haber. görseller: Küçükçekmece Belediyesi

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login