Gaziantep’te Bir Tümülüs İş Makinesiyle Soyuldu

Gaziantep’te tarihi eser kaçakçıları, iş makinesi kullanarak herkesin gözü önünde büyük bir yığma mezarı soydu.

Gaziantep’te bulunan bir tümülüste herkesin gözü önünde kaçak kazı yapıldı. İş makineleri ile tümülüse giriş açan kaçakçıların çaldığı eserlerin ne olduğu ve ne kadar eser çaldığı bilinmiyor.

Antep-Kilis Karayolu üzerindeki Zeytinli Köyü’nde bulunan binlerce yıllık tümülüs, yapılan kaçak kazı nedeniyle büyük zarar gördü. Define arayan kaçakçıların gündüz saatlerinde yaptığı kazı, tümülüste (mezar içeren toprak yığılarak oluşturulmuş yapay tepecik) onarılması imkansız zarara neden oldu.

Hitit, Med, Asur, Pers, Madekon, Seleukos, Roma, Bizans, Abbasi ve Selçuklular’a ait binlerce tarihi esere ve kalıntıya sahip Antep’in Şahinbey ilçesinde define avcıları herkesin gözü önünde tümülüse giriş galerisi açtı ve sayısı bilinmeyen eserleri buradan dışarı çıkarttı. İzin alınmadan yapılan kazılar sonrasında tarihi dokunun büyük zarar gördüğünü ifade eden Zeytinli Köyü sakinleri, tarihi eser kaçakçılarının kazıları gece vakti yapmaya gerek bile duymadığını, gündüz saatlerinde eserleri götürdüğünü ifade etti.

Müdürlüğün haberi yok

Binlerce yıl öncesine ait tarihi höyükte gündüz vakti yapılan kazılardan Antep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ise haberinin olmadığı belirlendi. Özellikle Suriye iç savaşının başlamasının ardından Suriye’deki tarihi yerlerden ve müzelerden çalınan binlerce tarihi eser, Antep’te yapılan açık artırmalar ile satılmış ve dünyanın birçok bölgesine dağıtılmıştı. Kaçakçıların büyük rağbet gösterdiği kentte yetkililerin haberi olmadan yapılan kazılar sonrasında elde edilen tarihi eserlerin çoktan yurtdışına gönderilmiş olabileceği de ifade ediliyor.

Gaziantep’teki Dülük Antik Kenti’nde Mozaik Taban Keşfedildi


Birgün.net. Hüseyin Şimşek. 2 Mart 2017.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply